1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky - v súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine a eskaláciou aktuálnej bezpečnostnej situácie - naďalej dôrazne odporúča občanom SR necestovať do Ruskej federácie.

Počas návštevy severnej metropoly od 12. do 14. marca 2024 veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Ľubomír Rehák v múzeu Pulkovskej hvezdárne položil kvety pod portrétom významného astronóma Milana Rastislava Štefánika, ktorý v decembri 1906 navštívil toto observatórium cestou na expedíciu v Turkestane. Portrét všestranného Slováka a spoluzakladateľa Česko-Slovenska hvezdárni venoval bývalý prezident republiky Rudolf Schuster.

10.03.2024 Rusko

Slovenský veľvyslanec v Moskve Ľubomír Rehák navštívil 10. marca 2024 Omsk. Toto mesto na západe Sibíri je spojené s dejinami česko-slovenských légií, ktoré sa na konci prvej svetovej vojny presúvali do slobodnej vlasti cez Ďaleký Východ. V Omsku, kde sídlil admirál Alexander Kolčak boli aj diplomatické misie spojeneckých štátov, pracoval tu vyslanec Bohdan Pavlů, mesto navštívil aj generál M. R. Štefánik.

Ďalšie zo stretnutí ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára dnes (21. decembra 2023) prebehlo s ruským veľvyslancom na Slovensku Igorom Bratčikovom.

16.11.2023

Informujeme, že v súvislosti s uzatvorením Zmluvy o spolupráci pri zbere údajov a žiadostí o vízum medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a spoločnosťou BLS International Services Limited, je možné od 1. 12. 2023 podávať žiadosti o schengenské vízum vo vízových centrách BLS International na týchto adresách: Kosmodamianskaya Embankment, 52c7, Moskva Liteyny Ave, 26, office 223, Sankt Peterburg

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

03.11.2023 Rusko

V deň Pamiatky zosnulých, 2. novembra 2023 položil slovenský veľvyslanec v Rusku Ľubomír Rehák kvety k pamätníku československých legionárov v Čeľabinsku. Predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve archimandrit Serafim (Šemiatovský) a tajomník Čeľabinskej eparchie protojerej Igor Šestakov sa pri kenotafe pomodlili za zosnulých.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) si v pondelok 2. októbra 2023 predvolalo zástupcu Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.

V moskovskej katolíckej katedrále sa uskutočnila 15. septembra 2023 slávnostná bohoslužba venovaná sviatku Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je aj patrónkou Slovenska.

Slovenský veľvyslanec v Rusku Ľubomír Rehák navštívil v priebehu leta viaceré miesta spojené s dejinami československých zahraničných vojsk v Rusku na sklonku prvej svetovej vojny. Légie, ktoré sa po transibírskej magistrále evakuovali z východného frontu prvej svetovej vojny do novovzniknutého Československa, boli vtiahnuté do ruskej občianskej vojny, kde stáli na strane zákonnej vlády, ktorá nesúhlasila s boľševickým prevratom. Ich vojenské úspechy a efektívna ochrana územia pozdĺž transsibírskej magistrály pred útokmi boľševikov spôsobili negatívne vnímanie légií, tzv. „bieločechov“ verejnosťou a rozsiahle dezinformácie o nich v sovietskej a následne aj ruskej historiografii. Pripomínanie pamiatky padlých bojovníkov za mier a slobodu je dôležité historické memento aj v dnešných časoch, keď v Európe opäť prebieha vojna.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Chcem uistiť občanov Slovenskej republiky, že vývoj situácie v Ruskej federácii pozorne sledujeme a vyhodnocujeme. Rezort diplomacie je v nepretržitom kontakte s príslušnými inštitúciami na Slovensku aj s partnermi a spojencami v zahraničí.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

08.05.2023 Rusko

V súvislosti s oslavami 78. výročia ukončenia Druhej svetovej vojny položil slovenský veľvyslanec v Rusku Ľubomír Rehák 5. mája 2023 kvety k pamätníku na mieste hromadných hrobov československých občanov v meste Buzuluk v Orenburskej oblasti Ruska. Kvety položil aj k neďalekému pamätníku sovietskych vojakov na mieste ich hromadných hrobov, keď po evakuácii podľahli frontovým zraneniam a chorobám.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa dnes (3. októbra 2022) stretla s chargé d´affaires a.i. Ruskej federácie Kirillom Sapoženkovom.

Slovenská republika jednoznačne odsudzuje anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie.

Slovenská republika odsudzuje avizované kroky Ruskej federácie smerujúce k anexii ďalších častí územia Ukrajiny.

Na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bol v utorok 20. septembra predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov v súvislosti s nedávanými vyhláseniami o údajnom znesvätení vojenského cintorína v Ladomirovej.

Na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb, Slovenská republika dnes rozhodla o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Uvedené osoby musia opustiť územie Slovenskej republiky do 72 hodín.

Pre firmy podnikajúce v Rusku alebo na Ukrajine alebo aktívne obchodujúce v daných teritóriách dávame do pozornosti dotazník zverejnený Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Radou slovenských exportérov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odovzdalo v utorok 22. februára 2022 veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu, v ktorej Slovenská republika odmieta rozhodnutie Ruskej federácie uznať územia Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ktoré aktuálne nie sú pod kontrolou Ukrajiny, ako nezávislé entity.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Delegácia mesta Žilina na čele s primátorom Petrom Fiabáne navštívila od 20. do 23. októbra 2021 mesto Krasnojarsk, ktoré je od roku 2013 partnerským mestom Žiliny.

14.10.2021

Blížiacu sa storočnicu od narodenia nášho politika a štátnika Alexandra Dubčeka si pripomenuli aj v ruskom krajskom meste Nižný Novgorod.

30.09.2021 Rusko

V dňoch 24.-25.9. absolvoval veľvyslanec SR v Moskve Ľubomír Rehák spolu s veľvyslancami Česka V. Pivoňkom a Poľska K. Krajewskim pracovnú cestu do Dubny, v rámci ktorej navštívili Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV).

1 / 12