1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov

Aktualizované 13.06.2022
Publikované 11.06.2022

Pri ceste súkromným motorovým vozidlom je potrebné mať malý technický preukaz, vodičský preukaz a doklad o poistení motorového vozidla. Pre vedenie motorových vozidiel je v Rusku uznávaný slovenský vodičský preukaz, môže sa však stať, že od vás bude dopravný policajt požadovať aj predloženie jeho prekladu do ruského jazyka.
Na mnohých čerpacích staniciach musíte pred čerpaním v pokladni zahlásiť, z ktorého stojana budete čerpať, koľko litrov a dopredu zaplatiť. Až potom Vám bude umožnené tankovať. Pri tankovaní plnej nádrže sa vyberá vopred záloha. Preplatok Vám vrátia po načerpaní paliva. Pohonných hmôt je dostatok, tak benzínu (aj bezolovnatého) ako aj nafty. Osobitným miestnym špecifikom je skutočnosť, že na niektorých čerpacích staniciach je k dispozícii iba jeden druh benzínu, napr. 95 oktánový, ktorý je medzi ruskými motoristami najpoužívanejší.
Osobitnú pozornosť venujte cestnej premávke. Šoféri v Rusku jazdia agresívne, niekedy nedávajú prednosť, nepoužívajú smerovky a občas nerešpektujú ani svetelné značenie. 
Ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody, ste povinní počkať na príchod príslušníkov dopravnej polície (čo môže trvať v závislosti od miesta nehody aj niekoľko hodín). 
Tolerancia pre vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je 0,16 prom. v dychu, 0,35 prom. v krvi.

Informácia pre dopravcov pri cestách do Ruska
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie oficiálne informovalo Veľvyslanectvo SR v Moskve o zmenách v Daňovom zákone Ruskej federácie, v súlade s ktorými sa správny poplatok za vydanie osobitného povolenia na medzinárodnú a vnútroštátnu prepravu ťažkých a nadrozmerných vozidiel na území Ruska stanovuje bez ohľadu na trasu a smerovanie cesty.