1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Od 12. júna 2022 nie je potrebné na vstup na územie Spojených štátov amerických predložiť negatívny výsledok testu na COVID-19. Povinnosť byť zaočkovaný zostáva zachovaná....

Na Zastupiteľskom úrade vo Washingtone sa v piatok 24. februára 2023 vo večerných hodinách uskutočnil hudobný koncert slovenskej jazzovej speváčky Ester Wiesnerovej v rámci jej debutového albumu „Blue Journal“ (Modrý zápisník).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone, D. C. informuje občanov o konzulárnych výjazdových dňoch, ktoré sa uskutočnia 21. marca 2023 v San Franciscu, CA  a 23. marca 2023 v Los Angeles.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v utorok, 29. novembra 2022, na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti, stretol so svojím americkým partnerom, ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom.

Zástupcovia vlád Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických uskutočnili včera (26. októbra 2022) rokovania v rámci 3. ročníka Strategického dialógu medzi SR a USA vo Washingtone, D.C. Séria bilaterálnych strategických dialógov bola spustená v roku 2020 a potvrdzuje silu a dôležitosť bilaterálnych vzťahov a vzájomnej spolupráce v rámci širokého spektra tém. Obe strany sa zhodli na potrebe ochraňovať demokratické hodnoty, právny štát, a ľudské práva - hodnoty, na ktorých je založené dlhodobé slovensko-americké partnerstvo.

Osoby, ktoré navštívili po 1. marci 2011 Irak, Severnú Kóreu, Sýriu, Irán, Sudán, Líbyu, Somálsko alebo Jemen, alebo od roku 2021 Kubu, alebo sú štátnym občanom Iraku, Sýrie, Severnej Kórei alebo Sudánu, nemôžu cestovať do Spojených štátov amerických v rámci Visa Waiver Program (cestovná autorizácia ESTA), ale je potrebné požiadať o udelenie víza na zastupiteľskom úrade Spojených štátov amerických v krajiny ich pobytu.

Séria bilaterálnych stretnutí a rokovaní pokračovala aj tretí deň návštevy New Yorku, kde minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer pricestoval v delegácii prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri príležitosti 77. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.

Na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Washingtone sa 8. septembra 2022 uskutočnila štátna recepcia z príležitosti pripomenutia 30. výročia Ústavy SR a dňa ozbrojených síl SR.

V sobotu 14. mája 2022 sa po dvoch pandemických rokoch na pôde Zastupiteľského úradu SR vo Washingtone opätovne uskutočnil deň otvorených dverí, tzv. EU Open House, počas ktorého sa verejnosti sprístupnili priestory všetkých zastupiteľských úradov členských krajín EÚ, okrem Malty.

V piatok, dňa 6. mája 2022 sa vo večerných hodinách na Zastupiteľskom úrade vo Washingtone uskutočnil slávnostný koncert Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý bol prvým zo série koncertov počas jeho dvojtýždňového turné na východnom pobreží Spojených štátov.

Na Zastupiteľskom úradu SR vo Washingtone sa 8. apríla 2022 uskutočnilo podujatie „The First Slovak Crystal Show“ prezentujúce slovenský krištál, sklárske produkty a sklárske umenie, vrátane tradičných výrobných postupov sklárskej ľudovej tvorby.

Od 6. apríla 2022 sa ruší vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Zaniká tak povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby...

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes v Bratislave prijal riaditeľku americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samanthu Power.

04.04.2022

SR je pripravená udeliť v roku 2022 národné vízum pre 3000 vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Budú sa udeľovať absolventom slovenských a českých vysokých škôl alebo jednej z top 500 svetových univerzít. Udeliť vízum bude možné aj cudzincom, ktorí budú zamestnaní na postoch vyžadujúcich vysokú kvalifikáciu v oblasti zdravotníctva, vedy a výskumu, či IT sektora, ak dosiahli vysokoškolské vzdelanie...

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes prijal guvernéra štátu Indiana Erica Holcomba, ktorý je na návšteve Slovenskej republiky. Guvernéra sprevádzal veliteľ Národnej gardy Indiany, ako aj minister obchodu štátu Indiana.

V piatok 25. marca sa na pôde Zastupiteľského úradu SR vo Washingtone uskutočnila recepcia pre slovenských krajanov v USA.

Celé Slovensko v týchto dňoch pomáha Ukrajincom, korí utekajú pred vojnou. Ak chcete prispieť aj vy, prinášame vám prehľad organizácií, cez ktoré tak môžete urobiť.

V súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu bol dnes na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky predvolaný veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov.

„Rozhodne odsudzujem priamy vojenský útok Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu. Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Toto konanie je hrozbou pre európsku bezpečnosť. Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje. Som v permanentnom kontakte s našim veľvyslanectvom v Kyjeve.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

V súvislosti s podpisom Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zverejňuje neoficiálny preklad Interpretačného vyhlásenia vlády USA k uvedenej Dohode, ktoré bolo komunikované diplomatickou cestou:

Minister obrany SR Jaroslav Naď 3. februára 2022 za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka vo Washingtone D.C. podpísal s ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom Dohodu medzi vládou SR a vládou USA o spolupráci v oblasti obrany (DCA).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok a riaditeľka Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Power dnes (3. februára 2022) podpísali vo Washingtone D.C. Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a USAID v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce.

Minister I. Korčok si v stredu, 2. februára 2022, spoločne s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom, uctil významného slovenského diplomata Štefana Osuského položením kytice na jeho hrob na cintoríne Oak Hill vo Washingtone. „Štefan Osuský je pre mňa vzorom diplomata, ktorý tvrdo, no zároveň inteligentne presadzoval záujmy svojho štátu v zahraničí,“ povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Vláda Slovenskej republiky dnes, 12. januára 2022, na svojom rokovaní jednomyseľne schválila návrh dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Ďakujem všetkým členom vlády a koaličným partnerom za jasný postoj k tejto dohode. Osobitne preto, že ho prejavili v situácii, keď bola okolo tejto dohody rozpútaná hystéria, šírené lži a dezinformácie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes (3. januára 2022) spolu s partnermi z krajín tzv. Bukureštskej deviatky telefonoval s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom o situácii na Ukrajine. Hlavnou témou rozhovoru ministrov boli prebiehajúce rokovania Spojených štátov amerických a Ruskej federácie o otázkach európskej bezpečnosti.

01.12.2021

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Spojených štátoch amerických Radovan Javorčík hostil 30. novembra 2021 vo Washingtone, D. C. na večeri predstaviteľov vybraných židovských organizácií pôsobiacich v Spojených štátoch amerických American Jewish Committee, B’nai B’rith National Coalition Supporting Eurasian Jewry a predstaviteľov americkej administratívy z amerického ministerstva zahraničných vecí a amerického múzea pamiatky holokaustu.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (15. júla 2021) rokovala so zástupkyňou administrátorky Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) Margot Ellis, ktorá je na návšteve Slovenska pri príležitosti otvorenia sídla siete mládeže EDYN (European Democracy Youth Network).

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok 1. apríla 2021 novú vládu na čele s Eduardom Hegerom. Do funkcie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v novom kabinete vymenovala Ivana Korčoka. „Dnešné menovanie vlády vedenej premiérom Eduardom Hegerom nevnímam ako koniec sebareflexie, ale práve naopak, ako jej začiatok. Do ďalšieho pôsobenia súčasnej koalície berieme so sebou bremeno v podobe naštrbenej dôvery občanov z predchádzajúceho obdobia. Dôveru nezískame späť automaticky dnešným dňom, ale len tak, že budeme vládnuť inak ako doteraz a robiť to, čo zlepší život na Slovensku,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

1 / 12
Pätička pre Zښ
Feedback