1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Klimatické podmienky

Klimatické podmienky

Publikované 12.05.2022

Vzhľadom na veľkosť USA, klimatické podmienky sú rôznorodé - od studeného severu (Aljaška) až po stále teplý juh (Florida či Kalifornia), kde milovníci slnka cestujú počas celého roka. Všeobecne je počasie dosť premenlivé, vyskytuje sa obrovské kolísanie teplôt.

Napr. hlavné mesto USA Washington D.C. sa nachádza na 39. rovnobežke SZŠ a 77. poludníku ZZD, teda v obdobnej zemepisnej šírke, v akých sa v Európe nachádza mesto Palermo na Sicílii alebo Gibraltár. Aj keď by sa na základe takéhoto porovnania mohlo predpokladať, že ide o príjemné teplé pásmo, skutočnosť je iná. Letá (máj- september) sú v hlavnom meste USA horúce, ale predovšetkým (pre obyvateľov strednej Európy/Slovenska), nezvyčajne vlhké. Teploty vzduchu presahujú 35 st. Celzia, pri vlhkosti 90 - 100 %. Tieto podmienky si bezpodmienečne vyžadujú klimatizovať všetky priestory (byty, úrady, ale aj autá). U osôb nezvyknutých na dlhý bezprostredný vplyv klimatizácie (predovšetkým prudké zmeny teploty medzi vonkajšími a klimatizovanými priestormi) môžu nastať zdravotné ťažkosti (bolesti kĺbov, nádcha, zápal priedušiek, zápaly očných spojiviek, možné prejavy alergie a pod.). Prechodne sa tieto ťažkosti môžu vyskytnúť aj u menej citlivých jedincov.
Pomerne stabilné a príjemné počasie je aj v zimných mesiacoch na Floride, či v Kalifornii, keď sa denné teploty pohybujú okolo 20 stupňov Celzia. 

Naopak v horských oblastiach Skalnatých hôr, či na východnom pobreží vo Vermonte sa dá výborne lyžovať aj v marci. 

Pobrežné juhovýchodné časti USA bývajú často zasiahnuté tropickými búrkami a silnými hurikánmi vyskytujúcimi sa každoročne v tzv. období hurikánov v Atlantiku a Karibiku od júna do novembra. V oblasti vnútrozemia USA nie sú zriedkavé ani tornáda alebo twistery. 

Negatívne ovplyvniť cestovanie v USA môžu tiež snehové búrky, či prudké dažďové a veterné búrky spojené so zosuvmi pôdy, ako aj lesné požiare v suchých oblastiach, sopky a zemetrasenia.

V prípade, ak sa nachádzate v oblasti zasiahnutej extrémnymi prírodnými a/alebo meteorologickými javmi odporúčame postupovať a riadiť sa pokynmi miestnych úradov a zložiek krízového manažmentu. Postup blížiacich sa tropických búrok/hurikánov možno sledovať na webovej stránke národného hurikánového centra (US National Hurricane Center) alebo stránke Federálnej agentúry pre krízové situácie (Federal Emergency Management Agency - FEMA), kde sa nachádzajú aj informácie, ako sa pripraviť na extrémne klimatické podmienky a ako postupovať v prípade evakuácie. 

Pätička pre Zښ
Feedback