1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Slovenský inštitút v Paríži 23. septembra 2022 usporiadal slovensko-francúzsky koncert speváčky Jany Gavačovej a gitaristu Sebastiena Lansona v Paris Prague jazz club v Paríži. Na koncerte medzinárodného hudobného dua zazneli skladby z hudobných projektov Jany Gavačovej Džez v príbehoch a Biele noci.

Veľvyslanec Andrej Droba slávnostne odovzdal do rúk prezidenta Írska Michaela D. Higginsa poverovacie listiny a 16. septembra 2022 tak oficiálne začal svoje pôsobenie ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Írsku.

Slovenský architekt Martin Jančok (22. septembra 2022) predstavil tvorbu, výskum a projekty ateliéru PLURAL  v oblasti súčasnej architektúry a mesta na tohtoročnej edícii medzinárodnej architektonickej prehliadky NEW GENERATION FESTIVAL, ktorá v týchto dňoch prebieha v Ríme. 

Štátny minister vnútra a komunikácií Japonska Yoshifumi Tsuge 21. septembra 2022 pri prijatí na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Tokiu v rozhovore s veľvyslancom Slovenskej republiky v Tokiu Mariánom Tomášikom

„Výročie prijatia Ústavy SR si pripomíname aj preto, aby sme sa opäť zamysleli nad základnými princípmi, hodnotami, slobodami a právami, ktoré určujú charakter nášho štátu. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie slobodnej, demokratickej a fungujúcej krajiny,“

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Pekingu Dušan Bella vystúpil 18. septembra 2022 ako ´key speaker´ na Globálnom energetickom fóre a Inovačnom samite k bezodpadovým mestám v Šanghaji, ktoré bolo zamerané na klimatické zmeny, podporu zelenej ekonomiky a nízkouhlíkového rozvoja.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky na Ukrajine Marek Šafin otvoril 14. septembra 2022 videokonferenciu za prítomnosti predstaviteľov miest Snina a Kremenčuk.

Pri príležitosti jubilejného 30. výročia Ústavy Slovenskej republiky usporiadal stály predstaviteľ SR pri OSN veľvyslanec Michal Mlynár s manželkou Andreou 7. septembra 2022 v priestoroch rezidencie stáleho predstaviteľa slávnostnú recepciu.

Lucia Tallová, etablovaná autorka mladej generácie slovenskej výtvarnej scény, je prvou slovenskou výtvarníčkou a druhým slovenským umelcom v poradí, ktorého diela sú vystavené na prestížnom Bienále súčasného umenia v Lyone.

V kine Les 3 Luxembourg v Paríži sa 14. septembra 2022 konala francúzska premiéra filmu Cenzorka slovenského režiséra Petra Kerekesa.

Riaditeľka odboru Európskej únie Kabinetu predsedu vlády Španielska Aurora Mejía Errasquín a Generálny riaditeľ Sekcie pre koordináciu vnútorného trhu a iných komunitárnych politík Ministerstva zahraničných vecí Španielska Alejandro Abellán García de Diego prijali mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Španielskom kráľovstve Jaroslava Blaška pri príležitosti ukončenia jeho pôsobenia vo funkcii.

V priestoroch Veľvyslanectva SR v Belehrade sa 13. septembra 2022 uskutočnil humanitárny koncert „Hudba bez hraníc“, organizovaný v spolupráci s UNHCR Srbsko a občianskym združením „Viera, láska, nádej“. Zámerom bolo zapojiť sa do projektu „Priblížme sa k sebe“, ktorého cieľom je začleniť mladých ľudí so zdravotným postihnutím do kultúrnych aktivít spoločnosti a vytvárať kultúrne obsahy.

V Záhrebe si 15. septembra 2022 pripomenuli 30. výročie Ústavy Slovenskej republiky slávnostnou recepciou za účasti vysokých predstaviteľov chorvátskeho politického, spoločenského aj diplomatického života.

Vo štvrtok 15. septembra 2022 sa v priestoroch Školiaceho strediska (MCTC) Izraelskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu MASHAV uskutočnil záverečný ceremoniál, ktorým bol ukončený 11-dňový kurz „Podnikateľský ekosystém v Izraeli: premena nápadu na podnikanie“, určený pre zástupcov inovatívnych startupov, akcelerátorov a inovačných agentúr z krajín Vyšehradskej skupiny.

Zastupiteľský úrad SR v Kišiňove 14. septembra 2022 usporiadal slávnostnú recepciu pri príležitosti štátneho sviatku SR 30. výročiu Dňa ústavy SR, na ktorej sa zúčastnilo asi 140 pozvaných moldavských hostí, zástupcovia diplomatického zboru i krajania. S krátkym príhovorom vystúpil veľvyslanec SR v Moldavskej republike Pavol Ivan.

Dušan Bella, veľvyslanec Slovenskej republiky v Pekingu 15. septembra 2022 vystúpil ako hlavný rečník na tretej konferencii ´China-Shanxi Healthcare Industry Development Conference´ v meste Jincheng (provincia Shanxi), ktorá bola venované trendom v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktorých nástup urýchlila pandémia COVID-19.

V piatok 9. septembra 2022 sa v priestoroch Poľského divadla vo Varšave konala slávnostná recepcia, ktorú usporiadalo Veľvyslanectvo SR vo Varšave pri príležitosti okrúhleho 30. výročia prijatia Ústavy SR a Dňa Ozbrojených síl SR. Hlavným bodom kultúrneho programu bolo vystúpenie umeleckého súboru Lúčnica, ktorý sa do Poľska vrátil takmer po 20 rokoch.

Slovenská republika ako tohtoročná partnerská krajina 26. ročníka Medzinárodného festivalu čipky, ktorý sa konal od 9. do 11. septembra 2022 v Lepoglave, predstavila 11 druhmi čipiek (Gemerská, Soľnobanská, Novohradská, Hontianska, Liptovská, Krakovianska, Šopornianska, Špaňodolinská, Slovenskogrobská, Moderná, Banícka), zaujímavým kultúrno-umeleckým a gastronomickým programom.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Berne zorganizoval 7. septembra 2022 v koncertnej sále Hudobnej školy a konzervatória v Berne, pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky i začiatku slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke, koncert vážnej hudby.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Japonsku Marián Tomášik spoločne s honorárnym konzulom Slovenskej republiky v Osake Shiro Muraiom rokovali 12. septembra 2022 s predstaviteľmi organizačného výboru EXPO 2025 v Osake

Európska sieť Pamäť a Solidarita v spolupráci s Medzinárodným mierovým centrom v Osake zorganizovali 11. septembra 2022 konferenciu Righteous Diplomacy, ktorej sa zúčastnil aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Japonsku Marián Tomášik.

V modernej koncertnej hale rakúskej obce Ternitz sa po trojročnej prestávke spôsobenej pandémiou v sobotu 10. septembra 2022 uskutočnilo ďalšie operné predstavenie rakúskeho združenia nadšencov opery "Amici del Belcanto".

Generálna riaditeľka Sekcie západnej, strednej a juhovýchodnej Európy Raquel Gómez-Cambronero Álvarez a generálny riaditeľ Sekcie pre integráciu a koordináciu všeobecných záležitostí EÚ Salvador Rueda Rabanal prijali mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenskej republiky v Španielskom kráľovstve Jaroslava Blaška pri príležitosti ukončenia jeho pôsobenia vo funkcii.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Brazílii Milan Zachar otvoril 2. septembra 2022 vo Vitórii honorárny konzulát s územnou pôsobnosťou pre štát Espírito Santo.

Na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Washingtone sa 8. septembra 2022 uskutočnila štátna recepcia z príležitosti pripomenutia 30. výročia Ústavy SR a dňa ozbrojených síl SR.

Vo štvrtok 1. septembra 2022 sa na Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme uskutočnila vernisáž slovensko- českej výstavy abstraktnej maľby ACID HAUS, ktorá prezentuje etablovaných maliarov, Jána Vasilka a Karla Štedrého.

Slovenský inštitút v Paríži 6. septembra 2022 otvoril kultúrnu sezónu po augustovom dovolenkovom období šansónovým recitálom slovenskej speváčky a herečky Jany Gavačovej, ktorá v súčasnosti spolupracuje s poprednými osobnosťami domácej a zahraničnej džezovej scény.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Pekingu Dušan Bella 6. septembra 2022 prijal delegáciu devätnástich čínskych podnikateľov z Aliancie čínskych podnikov.

Swingovo-jazzová skupina Funny Fellows so skladbami z 20. – 40. rokov minulého storočia hudobne výborne zapadla do nádherných priestorov záhrady rezidencie slovenského veľvyslanectva vo Viedni, kde sa 7. septembra 2022 uskutočnila štátna recepcia pri príležitosti 30. výročia prijatia Ústavy SR.

Róbert Maxián, veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Dillí, odovzdal 26. augusta 2022 poverovacie listiny do rúk prezidentky Nepálu Bidya Devi Bhandari.

Priestory Veľvyslanectva SR v Helsinkách sa 5. septembra 2022 otvorili dizajnérom a nadšencom dizajnu. Po dvojročnej prestávke sa tu už piatykrát konali diskusie v rámci projektu Design Diplomacy, ktorý je súčasťou programu podujatí Helsinki Design Week.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Pekingu Dušan Bella vystúpil 5. septembra 2022 na Medzinárodnom veľtrhu obchodovania so službami (CIFTIS) v Pekingu...

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Pekingu Dušan Bella vystúpil 1. septembra 2022 na Energetickom fóre k nízko-uhlíkovému rozvoju...

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa 30. augusta 2022 na pôde rezortu diplomacie stretol s rabínom Isaacom Schapirom, absolvoval s ním tiež návštevu Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

Minister zahraničných vecí, EÚ a spolupráce Španielska José Manuel Albares prijal 26. augusta 2022 mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Slovenska v Španielsku Jaroslava Blaška pri príležitosti ukončenia jeho pôsobenia vo funkcii.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 18. augusta 2022 uskutočnila vernisáž výstavy Aleny Kolesárovej – Ličkovej pod názvom „Intímne vzdialenosti V.”. Výstavu otvoril príhovorom riaditeľ Slovenského inštitútu vo Varšave Adrián Kromka. V hudobnej časti vernisáže vystúpil známy poľský akordeonista Robert Kuśmierski.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa dňa 18. augusta 2022 uskutočnila vernisáž výstavy krajanských detských prác z výtvarnej súťaže Ludwika Korkoša.

Šanghajská miestna vláda v spolupráci s Art Museum v Šanghaji usporiadala 12. augusta 2022 už 10. ročník Medzinárodného fóra ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Juhoafrickej republike Vladimír Grácz odovzdal 11. augusta 2022 poverovacie listiny prezidentovi Juhoafrickej republiky Cyrilovi Ramaphosovi.

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Krakove a Slovenský inštitút vo Varšave, v spolupráci s mestom Krakov a ďalšími partnermi, organizovali dňa 8. augusta 2022 na námestí v centre mesta Krakov Slovenský deň v rámci 46. ročníka Medzinárodných trhov ľudového umenia.

Diplomati Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Tokiu sa 6. a 9. augusta 2022 zúčastnili na spomienkových mierových podujatiach pri príležitosti 77. výročia atómového bombardovania Hirošimy a Nagasaki.

Prínos Slovákov k osídľovaniu a vybudovaniu Kanady má pevné miesto v kanadskej histórii. Svedčí o tom aj 11-tonový granitový pamätník Bradlo v severnom Ontáriu, ktorý pripomína dedinu založenú Slovákmi pred 92 rokmi. Jeho odhalenie sa konalo 30. júla 2022.

Výstava Sand and Dust od slovenského umelca Petra Cvika je od dnes (4. augusta 2022) prístupná izraelskej odbornej aj laickej verejnosti priamo v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme. 

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Číne Dušan Bella 29. júla 2022 vystúpil na otvorení Prvého veľtrhu výrobkov s geografickým označením a sprievodného Fóra k dohode EÚ a Číny o výrobkoch s geografickým označením.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Číne Dušan Bella vystúpil 30. júla 2022 na Fóre k dohode EÚ a Číny o výrobkoch s geografickým označením v meste Luzhou.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 28. júla 2022 uskutočnil klavírny koncert mladého klaviristu Bohdana Kovala. Klavír študoval na Ukrajine a svoje magisterské štúdium ukončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde ďalej pokračuje v doktorandskom štúdiu pod vedením profesora Mariana Lapšanského. 

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 26. júla 2022 uskutočnil Slovenský večer spojený s koncertom Jána Jendrichovského a jeho priateľov.

Koncertné vystúpenie známeho slovenského dua Lash&Grey počas inauguračného večera XVI. ročníka tradičnej prehliadky talianskeho a medzinárodného jazzu FARA MUSIC sa 22. júla 2022 nieslo  v znamení živého záujmu obecenstva a odbornej obce.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 21. júla 2022 uskutočnila vernisáž výstavy fotografií Diany Michaličovej “Pohľad do slovenskej krajiny”.

Koncert „Organové umenie zo Slovenska a Čiech“ popredného slovenského organistu Stanislava Šurína sa uskutočnil v kostole Augustinerkirche vo Viedni v pondelok 25. júla v rámci Letného organového festivalu 2022.

V rámci podujatí prebiehajúceho predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej skupine Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku a Slovenský inštitút v Ríme pripravili koncerty medzinárodného zoskupenia „Voice of Colours“ zloženého zo špičkových inštrumentalistov a sólistov pochádzajúcich z krajín V4 a Talianska.

Zastupiteľský úrad SR v Záhrebe zorganizoval 13. júla 2022 vo svojich priestoroch slávnostné otvorenie slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) na obdobie 2022-2023.

Minulý rok prevzal Slovenský inštitút v Prahe záštitu nad 22. ročníkom Mesiaca autorského čítania, ktorý vznikol v Brne a ktorého čestným hosťom bolo Slovensko.

Veľvyslanec SR v Moldavskej republike Pavol Ivan absolvoval zdvorilostné stretnutie s ministerkou vnútra Moldavskej republiky Anou Revenco.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v pondelok 11. júla 2022 v Prezidentskom paláci odovzdala poverovacie listiny dezignovaným slovenským veľvyslankyniam a veľvyslancom.

V galérii Slovenského inštitútu vo Varšave sa 6. júla 2022 uskutočnila vernisáž výstavy VarsaV4art, ktorá prezentuje tvorbu slovenských akademických maliarov Igora Strinku, Pavla Michaliča, Františka Pohorelca a fotografa Jakuba Michela.

Grécko-cyperské (G/C) a turecko-cyperské (T/C) politické strany stretávajúce sa pod záštitou slovenskej diplomacie už viac ako 33 rokov prijali 6. júla 2022 pozvanie na neformálny pracovný obed, podávaný novým veľvyslancom Slovenskej republiky v Nikózii Martinom Bezákom.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave je inštitúcia, ktorú netreba na Slovensku nikomu predstavovať a Jerusalem Design Week je jedna zo špičkových platforiem zameraných na prezentáciu súčasného dizajnu na svete.

Historicky prvýkrát sa v rámci Stredoeurópskej kultúrnej platformy (ďalej SKP), pod hlavičkou maďarského predsedníctva, konalo kultúrne podujatie za účasti piatich zástupcov členských krajín Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska v Kosove. Mladé talenty reprezentovali svoje krajiny dňa 14. júna 2022 v Paláci mládeže v Prištine na galakoncerte s názvom „Central European Children’s Music“ zameraným práve na detských umelcov a ich hudobné umenie. 

Krajiny Vyšehradskej štvorky a mesto Jiaxing zorganizovali 30. júna 2022 konferenciu zameranú na kultúru, cestovný ruch a ekonomiku.