Aktuality

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus sa v utorok, 20. septembra 2022, zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa 31. augusta 2022 zúčastnila neformálneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Prahe.

Všetko o kariére v inštitúciách EÚ, rozhodovacích procesoch v Rade EÚ a Európskej rade, ako aj o právnych službách pre tieto inštitúcie  sa dozviete počas Dňa kariéry v dňoch 27.  a 29. septembra 2022, ktoré organizuje Generálny sekretariát Rady.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa dnes (19. júla 2022) zúčastnila na historicky prvej medzivládnej konferencii Európskej únie so Severným Macedónskom a Albánskom, ktoré boli zastúpené predsedami vlád Dimitarom Kovačevskim a Edim Ramom. 

Júlovému zasadnutiu ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie, na ktorom sa virtuálne zúčastnil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, opätovne dominovala téma pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine, vrátane jej geopolitických dopadov na tretie krajiny.

„České predsedníctvo bude čeliť vážnym výzvam – vojenská agresia v susednej krajine, bezprecedentný prílev utečencov a naliehavá potreba prestavby energetickej politiky EÚ. Priority českého predsedníctva reflektujú témy, o ktorých musíme v EÚ práve teraz diskutovať. Neviem si predstaviť iné priority a naším českým priateľom za ne ďakujeme.”

V dňoch 23. a 24. júna 2022 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Európskej rady. Slovenskú republiku zastupoval predseda vlády SR E. Heger. Na okraj Európskej rady sa uskutočnilo stretnutie lídrov EÚ - západný Balkán a rovnako samit Eurozóny.

„Ruská vojenská agresia voči Ukrajine trvá už takmer štyri mesiace a nášmu východnému susedovi spôsobuje nepredstaviteľné utrpenie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus privítal v pondelok, 20. júna 2022, na pôde rezortu diplomacie v Bratislave žiakov Základnej školy Karloveská 61. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok 16. júna 2022 vystúpil na 2. ročníku konferencie Prespa Forum Dialogue v severomacedónskom Ochride.

Májový samit bol ďalším mimoriadnym zasadnutím, ktoré bolo zvolané s cieľom diskusie o reakcii EÚ na inváziu Ruskej federácie na Ukrajinu.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (30. mája 2022) vystúpila v panelovej diskusii na tému EÚ vo svete a migrácia v rámci záverečnej hodnotiacej konferencie ku Konferencii o budúcnosti Európy.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok otvoril v pondelok 30. mája na pôde rezortu diplomacie Záverečné hodnotiace podujatie ku Konferencii o budúcnosti Európy. Konferencia o budúcnosti EÚ je podľa šéfa slovenskej diplomacie istým precedensom, pretože tentokrát sme sa snažili najprv viesť diskusiu s občanmi a až následne sa pustiť do procesov potrebných úprav vo fungovaní EÚ.

Veľvyslanectvo SR v Nikózii nechýbalo ani na druhej časti osláv Dňa Európy na Cypre v turecko-cyperskej komunite. Tá sa konala v sobotu 21. mája 2022 v Kumsal parku v severnej časti Nikózie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v pondelok, 23. mája 2022, stretol so slovenskou europoslankyňou a europoslancami, ktorí prijali jeho pozvanie na pracovné stretnutie, keďže sa tento mesiac ukončili 12 mesačné občianske diskusie o Európskej únii v rámci Konferencie o budúcnosti Európy.

1 / 16