Aktuality

Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave zorganizovali dnes večer (4. marca 2024) v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostný koncert, ktorý je súčasťou osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Podujatie „Moderné operné hlasy Bulharska“, ktoré vyzdvihlo vzájomné slovensko-bulharské vzťahy v rámci pôsobenia oboch štátov v Európskej únii, otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s bulharským veľvyslancom na Slovensku Vassilom Petkovom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes (26. februára 2024) otvoril sériu podujatí, ktoré počas tohto roka organizuje rezort diplomacie pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval Slovensko na rokovaní lídrov európskych diplomacií aj dnes (20. februára 2024). V Bruseli sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. februára 2024 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola situácia na Blízkom východe, vývoj na Ukrajine a v africkom regióne Sahel.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa predsedu vlády SR Marek Eštok viedol 5. februára 2024 v Bratislave rokovanie Strategickej Komisie pre európske záležitosti. Na zasadnutí sa zúčastnili štátne tajomníčky a štátni tajomníci všetkých slovenských rezortov. Marek Eštok ich informoval o aktuálnych európskych témach, ktoré si vyžadujú spoluprácu medzi ministerstvami.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 2. februára 2024 zúčastnil na v poradí treťom Indo-tichomorskom fóre Európskej únie v Bruseli.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 29. januára 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 22. januára 2024 zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacií členských krajín EÚ boli situácia na Blízkom východe a pomoc Ukrajine.

Členské štáty Európskej únie 30. decembra 2023 jednomyseľne schválili dohodu o čiastočnom začlenení Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár privítal rozhodnutie, ktoré od marca 2024 zaradí obe krajiny do európskej zóny voľného pohybu v rámci leteckých a námorných ciest. Rokovania o otvorení pozemných hraníc budú na európskej úrovni pokračovať počas budúceho roka.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 22. decembra 2023 veľvyslanca Francúzskej republiky Pascala Le Deunffa.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 12. decembra 2023 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 11. decembra 2023 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ bola situácia na Blízkom východe a v Saheli a pokračujúca diskusia o Ukrajine. Zasadnutie ministrov sa uskutočnilo pred samitom lídrov EÚ, ktorý má politicky odobriť viacero rozhodnutí.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok rokoval 27. novembra 2023 v Paríži so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci Laurence Booneovou.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 21. novembra 2023 v Bratislave sériu bilaterálnych rokovaní s veľvyslankyňami a veľvyslancami. Postupne rokoval s veľvyslankyňou Španielskeho kráľovstva Loreou Arribalzaga Ceballosovou, veľvyslankyňou Estónska Merle Pajulovou a americkým veľvyslancom Gautamom Ranom.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 15. novembra 2023 zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ v Bruseli. Hlavnou témou rokovania bola príprava decembrového zasadnutia Európskej rady, v agende ktorého je revízia Viacročného finančného rámca 2021–2027, vojenský konflikt na Ukrajine, situácia na Blízkom východe či rozširovanie Únie.

1 / 21