1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktivity veľvyslancov

Aktivity veľvyslancov

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Taliansku Karla Wursterová navštívila 31. mája 2023 príslušníkov slovenského Hasičského a záchranného zboru, ktorí v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska pomáhajú zmierňovať následky ničivých povodní. Ocenila prácu, obetu, angažovanosť a úsilie celého tímu pod vedením plukovníka Dušana Timka.

Rím si pripomenul 105. výročie odovzdania vojenskej zástavy československých légií do rúk Milana Rastislava Štefánika. Týmto aktom vtedajšieho predsedu vlády Vittoria Emanuela Orlanda Talianske kráľovstvo 24. mája 1918 de facto uznalo rodiace sa Československo.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bukurešti úspešne participovalo pri organizácii 27. ročníka Európskeho filmového festivalu, ktorý sa konal od 9. do 23. mája 2023 vo viacerých mestách v Rumunsku.

Pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Japonsku bola 19. mája 2023 v Niigate slávnostne otvorená unikátna medzinárodná výstava ľudového umenia pod názvom „Stories Drawn in Thread: Embroidery, Illustration, and Fashion“.

Z iniciatívy Slováka Emila Keblúška, bývalého česko-slovenského veľvyslanca na Cypre, sa 16. mája 1989 konalo prvé stretnutie zástupcov grécko-cyperských a turecko-cyperských politických strán ako príspevok k hľadaniu riešenia cyperského problému.

Výsledkom kreatívneho prepojenia dvoch významných hudobníkov a pedagógov, slovenského violončelistu Jozefa Luptáka a talianskeho klaviristu Claudia Trovajoliho, bol koncert študentov master classu v rámci už etablovaného talianskeho hudobného festivalu CONCERTANDO.

V dňoch 19.-21. apríla 2023 sa na pôde Filologickej fakulty Univerzity v Belehrade uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Slovakistika v súvislostiach: tradícia a perspektívy, usporiadaná pri príležitosti 70. výročia univerzitnej slovakistiky v Srbsku a 25. výročia pôsobenia Lektorátu slovenského jazyka a kultúry na Univerzite v Belehrade.

Na oficiálnej ceremónii 22. apríla 2023 sa zúčastnili predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, veľvyslanec Slovenskej republiky v Kazachstane Róbert Kirnág, námestník ministra zahraničných vecí Kazachstanu Roman Vasilenko, predseda Výboru pre medzinárodné záležitosti, obranu a bezpečnosť Mažilisu Parlamentu Kazachstanu Aiguľ Kuspanová, poslanec Mažilisu Parlamentu Kazachstanu Sergej Ponomarev a honorárna konzulka SR v Almaty Guľmira Tolganbajevová.

Pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky sa v piatok 21. apríla 2023 v Mestskej galérii v Pireu konal koncert skupiny Bratislava Guitar Quartet a výstava Czech/Slovak Moments

Na pôde Veľvyslanectva SR v Helsinkách sa 18. apríla 2023 konalo stretnutie veľvyslankyne Slavomíry Mašurovej s editorom a autorom knihy „100 inovácií z Fínska“ Ilkkom Taipaleom a jeho manželkou Vappu Taipaleovou, ktorá sa tiež podieľala na tvorbe knihy.