Seniori slovenskej diplomacie

„Ministerstvo zahraničných vecí sa s najväčšou pravdepodobnosťou v jednom štáte zakladá iba raz v histórii. Diplomacia sa buduje desiatky rokov, my na Slovensku sme to stihli za 2 roky. Ku dňu vzniku samostatnej Slovenskej republiky - 1. januáru 1993 mala SR vyše 60 zastupiteľských úradov po celom svete,“ týmito slovami začal svoju spomienkovú diskusiu s členmi Občianskeho združenia (OZ) Seniori slovenskej diplomacie (SSD) prvý minister medzinárodných vzťahov, neskôr minister zahraničných vecí SR Milan Kňažko na pôde rezortu diplomacie 23. júna 2022.

Ďaleko je blízko - tak nazval svoje rozprávanie a spomienky na stretnutia so slovenskou diplomaciou vo svete známy slovenský spisovateľ, textár, dramaturg, scenárista, moderátor a v neposlednom rade cestovateľ Boris Filan.

V rámci druhého ročníka týždňa Ženy v diplomacii spomínali seniori slovenskej diplomacie na výnimočné ženy.

Seniori slovenskej diplomacie zažili 7. apríla 2022 „Vzácne filharmonické predpoludnie“ v Redute. Uskutočnilo sa na pozvanie generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Turnera vo foyer a veľkej koncertnej sále.

Knižná prvotina dlhoročného slovenského diplomata, veľvyslanca Jána Gábora s názvom Život národa je večný - sto rokov od Trianonu bola témou prednášky, ktorú usporiadalo vedenie Seniorov slovenskej diplomacie (SSD) 8. marca 2022.

Seniori slovenskej diplomacie si pozreli výstavu Evy Cisárovej-Minárikovej pod názvom Textilná pamäťv Galérii 19 v Bratislave.

Neviem, kto prvý a kedy použil v spojení s pobytom Seniorov slovenskej diplomacie v Častej - Papierničke prívlastok "naša" Papiernička, ale faktom je, že členovia občianskeho združenia SSD sa na pobyt v tomto účelovom zariadení Kancelárie Národnej rady SR vždy veľmi tešia. Tak to bolo aj tento - v poradí už 9. raz.

Pandémia ochorenia COVID-19 poznačila nielen pracovný a súkromný život ľudí, ale aj aktivity občianskeho združenia Seniori slovenskej diplomacie (SSD).

Zrekonštruovaný renesančný zámok v Pezinku bol 1. júla 2021 cieľom exkurzie Seniorov slovenskej diplomacie (SSD).

Za hranice (všedných dní i geografické) sa 21. augusta 2020 vybrali Seniori slovenskej diplomacie.

1 / 8