Oznamy a upozornenia pred cestovaním

  1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Oznamy a upozornenia pred cestovaním

1. stupeň - varovanie (výstraha)
2. stupeň - zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí)
3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)
4. stupeň - odporúčanie opustiť krajinu

Najnovšie upozornenia pred cestou

Podľa informácií Národného hydrometeorologického centra Vietnamu tropická búrka „Noru“ zasiahne v nadchádzajúcich dňoch (od 27. septembra 2022) územie centrálnej časti Vietnamu. Búrka má byť sprevádzaná intenzívnymi zrážkami a silným vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 166 km/hod.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť na tropickú búrku Fiona, ktorá zasiahla východné pobrežie Kanady a spôsobila značné materiálne škody.

Upozorňujeme, že bez platných dokladov k cestovaniu (občiansky preukaz s podobizňou alebo cestovný pas) Vám môže byť zabránený vstup do Chorvátska. Odporúčame turistom aj organizátorom autobusových zájazdov, aby skontrolovali/overili ešte na území Slovenska platnosti dokladov/totožnosť cestujúcich.

Na vstup do Panamy sa nevyžaduje predložiť negatívny test na COVID-19 ani doklad (certifikát) o kompletnom zaočkovaní proti COVID-19. Preukázanie negatívnych testov na COVID-19 však môžu vyžadovať aj samotné letecké spoločnosti. Detaily letov a otázok súvisiacich s predložením testu pred nástupom na palubu lietadla je potrebné konzultovať priamo s leteckou spoločnosťou, a to aj z toho dôvodu, že nie všetky letecké spoločnosti akceptujú predloženie antigénových testov na COVID-19.

Dočasne prerušený bezvízový režim do odvolania. S výnimkou účelu individuálnej turistiky je možné požiadať o udelenie víz.

Mexiko prijíma lety z Európy, podobne z Mexika je možné vycestovať štandardnými komerčnými letmi priamo do európskych destinácií. Detaily letov ohľadom a podmienky vstupu na palubu predložením negatívneho testu na COVID-19 alebo predloženia potvrdenia o úplnom zaočkovaní odporúčame konzultovať priamo s leteckými spoločnosťami. Treba preto pred odletom pozorne sledovať inštrukcie leteckých spoločností.

Od 8. novembra je umožnené do Spojených štátov amerických letecky cestovať všetkým osobám, ktoré sú plne zaočkované proti COVID-19.

Od 12. septembra 2022 Taiwan uvoľnil obmedzenia vstupu pre cudzích štátnych príslušníkov z 51 vybraných krajín vrátane Slovenskej republiky, ktorí môžu pricestovať na návštevu Taiwanu na dobu 90 dní bez víz. V prípade dodatočných otázok je potrebné priamo konzultovať záležitosti vstupu s Taipejskými úradmi v zahraničí.

Dovoľujeme si upozorniť slovenských motoristov na nekalé praktiky viacerých odťahových služieb v Slovinsku. V ostatnom období zaznamenávame zvýšený počet sťažností na nekorektné správanie a neprimerané ceny zo strany niektorých odťahových služieb.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride upozorňuje dovolenkárov v Španielsku, že Kanárske ostrovy počas víkendu a na začiatku nového týždňa pravdepodobne zasiahne tropický cyklón so silnými dažďami, ktoré môžu spôsobiť záplavy...

Podľa informácií Národného meteorologického ústavu Kuby a aktuálnej predpovede bude tropická depresia Nueve lokalizovaná 800 km od juhovýchodnej časti  hlavného mesto Jamajky, Kingstonu v nasledujúcich 24 hod. pokračovať smerom na severozápad a v nedeľu (25.9.) naberajúc na intenzite sa zmení na tropickú búrku a následne hurikán nateraz neurčenej kategórie.

Od 6. marca 2022 nie sú cestujúci do Írska povinní po príchode preukázať potvrdenie o očkovaní, potvrdenie o prekonaní COVID-19 alebo negatívny výsledok testu....

Od 17. septembra 2022 platia nové ustanovenia vyhlášky ministra vnútra a správy o registri vodičov vozidiel porušujúcich predpisy o cestnej premávke.

Vzhľadom na teroristické útoky na turistov v minulosti je nutná mimoriadna obozretnosť.

Slovensko je od 28. apríla 2022 zaradené medzi krajiny na ktoré sa vzťahuje režim víza po príchode (Visa on Arrival) za účelom turistiky...

Všetkým cestujúcim zo Slovenska odporúčame, aby si pred cestou skontrolovali termín platnosti svojho cestovného pasu a mali uzavreté cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj prípadné liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19 (karanténa, hospitalizácia, liečba, prevoz do SR a pod.)....

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje, že po tropickej búrke FIONA, ktorá sa prehnala ostrovom Guadeloupe v noci z piatka na sobotu 17. septembra 2022 a zanechala ho bez elektriny, telefonického a internetového pripojenia, bude na ostrove vyhlásený stav prírodnej katastrofy.

Cestujúci pred vstupom do krajiny majú povinnosť vyplniť elektronický formulár...

Vláda Čile informovala o otvorení hraníc pre vstup cudzincov na územie Čile od 1. novembra 2021.

Vláda Paraguaja rozhodla o otvorení hraníc pre vstup cudzincov na územie Paraguaja. Od 15. októbra 2020 sú otvorené hraničné priechody s Brazíliou a od 21. októbra 2020 sú obnovené medzinárodné lety na medzinárodnom letisku v hlavnom meste Asuncióne.

Na vstup musia občania Slovenskej republiky spĺňať aspoň jednu z uvedených podmienok...

Na vstup do krajiny zaočkované osoby majú povinnosť predložiť potvrdenie o zaočkovaní (úplne zaočkovaná osoba minimálne 14 dní pred vstupom do krajiny) vakcínou schválenou krajinou pôvodu a predložiť potvrdenie o cestovnom poistení pokrývajúce výdavky na hospitalizáciu a izoláciu COVID-19 počas pobytu v Uruguaji.

Podľa informácií amerického Národného centra pre hurikány a aktuálnej predpovede tropická búrka Fiona zasiahne v nedeľu (18.09.2022) ostrov Portoriko ako hurikán nateraz neurčenej kategórie.

Opatrenia schvaľované vo Švajčiarsku sú platné aj pre Lichtenštajnsko. Od 17.02.2022 boli zrušené všetky obmedzenia pri vstupe do krajiny.

Od 17. februára 2022 nie je potrebné sa preukazovať pri vstupe do krajiny covid certifikátom, ani negatívnym testom. Rovnako už neplatí ani povinnosť vyplnenia vstupného formuláru...

Cestujúci sú povinní pred vstupom do krajiny vyplniť formulár o zdravotnom stave najneskôr  1 hodinu pred odletom.

Vstup do Ekvádoru je umožnený osobám s dokladom o kompletnom očkovaní (ak bola posledná očkovacia dávka podaná min 14 dní pred cestou) alebo s negatívnym testom PCR resp. antigénovým testom  (nie starším ako 72 hodín)....

Pri vstupe do krajiny sa pre všetky osoby staršie ako 12 rokov vyžaduje potvrdenie o kompletnom očkovaní nie staršie ako 1 rok....

Od 1. mája 2022 sú zrušené všetky opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19. Na vstup do krajiny nie je potrebný vakcinačný certifikát ani test na COVID-19.


Back To Top