1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Info pre motoristov


Aktualizované 02.04.2024
Publikované 16.05.2022

V Spojenom kráľovstve sa jazdí na ľavej strane a povolené rýchlosti sú stanovené v míľach za hodinu, pričom 1míľa/h = 1,61 km/h.

 

Londýn ako nízko emisná zóna 

Od augusta 2023 je už celý Londýn vyhlásený za nízko emisnú zónu ULEZ (Ultra Low Emission Zone). Zóna sa postupne rozširovala od roku 2019 s cieľom znížiť objemy škodlivých emisií v meste.

Vjazd do Londýna majú bezplatne povolený len vozidlá, ktoré spĺňajú minimálne emisnú normu

  • E6 (diesel),
  • E4 (benzín)
  • E3 (motocykle).

Vozidlá, ktoré predpísanú normu nespĺňajú musia za vjazd, či prejazd Londýnom platiť 12.50 GBD/deň.

Vjazdy do mesta, ako aj väčšina ulíc je pokrytá hustou sieťou kamier, ktoré snímajú poznávacie značky áut, ktoré tadiaľ prechádzajú

Pred cestou do Londýna odporúčame registrovať vaše vozidlo. Po získaní potvrdenia po registrácii a ak vozidlo spĺňa podmienky, nie je potrebné uhrádzať poplatok za LEZ/ÚLEZ.

Vlastníkom neregistrovaných vozidiel, ako aj tým, ktorí nespĺňajú normu a nezaplatia zasiela spoločnosť Euro Parking Collection vysoké pokuty.

Nízko emisná zónu platí v Londýne 24 hodín denne okrem 25. decembra.

Informácie o poplatoch 

V prípade, že cestujete do úzkeho centra Londýna, uhrádza sa ďalší poplatok - Congestion Charge vo výške 15 GBP/deň. Tento poplatok je potrebné uhradiť iba, ak do centra vchádzate v pracovných dňoch medzi 7:00 – 18:00 hod. a cez víkendy medzi 12:00 – 18.00 hod. 

Spoplatnené prechody na ceste smer Londýn - Dartford Crossing