1. Domov
  2. Podpora podnikania

Podpora podnikania v zahraničí

Prostredníctvom siete slovenských zastupiteľských úradov poskytujeme
informácie nevyhnutné k presadzovaniu vašich podnikateľských ambícií
v oblasti exportu výrobkov a služieb, vývozu kapitálu, vytvárania
kooperačných väzieb a zakladania spoločných podnikov v zahraničí.


Dokumenty

Česká republika - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 1.2 MB, 24.9.2023, 787 stiahnutí
Stiahnuť


Aktuality

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Prahe Ingrid Brocková absolvovala v dňoch 24. a 25. apríla 2024 pracovnú cestu do Brna. V druhom najväčšom meste Českej republiky, ktoré je zároveň správnym centrom Juhomoravského kraja, sa stretla s krajským hajtmanom Janom Grolichom a viceprimátorom Brna Reném Černým. Diskutovali o dôležitosti cezhraničnej spolupráce, význame zdieľania skúseností a posilňovania vzťahov medzi Slovenskom a Českom.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Prahe Ingrid Brocková absolvovala v dňoch 4. a 5. marca 2024 pracovnú cestu do Ostravy. Hlavným cieľom série stretnutí v treťom najväčšom meste Českej republiky bolo nadviazanie kontaktov, a to aj v kontexte blížiacich sa Majstrovstiev sveta v hokeji 2024. Medzinárodné podujatie sa uskutoční od 10. mája do 26. mája 2024 v Prahe a Ostrave. O príprave na šampionát Ingrid Brocková diskutovala s predstaviteľmi organizačného výboru vrátane viceprezidenta Českého zväzu ľadového hokeja Aleša Pavlíka.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Rudolfa Jindráka. Stretnutie potvrdilo, že Česko je pre Slovensko najbližší sused, strategický partner a spojenec v širokom spektre tém. Jednou z nich je tiež agenda ekonomickej spolupráce.

Robotická pásová platforma využívajúca umelú inteligenciu so širokou možnosťou nasadenia MRAZ 3 FFI od slovenského výrobcu MRAZ Robotics získala čestné uznanie poroty v rámci súťaže Zlatý IDET 2023.

Na medzinárodnom zbrojárskom veľtrhu Future Forces Forum (Praha, 19. - 21. október 2022) sa v rámci projektu ekonomickej diplomacie prezentujú úspešné a inovatívne slovenské firmy z obranného a bezpečnostného priemyslu.

Za účasti predsedu vlády ČR P. Fialu, ministra priemyslu a obchodu ČR J. Síkelu, ministra dopravy ČR M. Kupku a ministra hospodárstva SR K. Hirmana bola 4. októbra slávnostne otvorená slovenská expozícia na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu 2022 v Brne.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (30. novembra 2021) spoločne s veľvyslancom SR v Českej republike Rastislavom Káčerom, spoluzakladateľkou spoločnosti Sensoneo Andreou Basilovou, riaditeľkou Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Máriou Bielikovou a zakladateľkou firmy Matsuko, víťazkou ocenenia European Tech Women Awards 2020 Máriou Virčíkovou diskutovala na podujatí Hospodárskych novín na tému Ženy inovátorky.

Zaujímavá ponuka pre talentovaných mladých výskumníkov, ktorí prídu zo zahraničia resp. do zahraničia neodídu s podporou Slovenskej akadémie vied prostredníctvom programu IMPULZ (ponuka zverejnená od 26.4.2021)

Atraktívna ponuka pre vedcov, pôsobiacich v zahraničí, realizovať vedu na Slovensku s podporou Slovenskej akadémie vied (SAV) cez akademický program SASPRO2 (výzva od 2.5.2021).