Slovenská republika pomôže v náročnej humanitárnej situácii na Kube zabezpečiť pre deti približne 60 ton sušeného odstredeného mlieka. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár dnes (10. apríla 2024) prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kubánskej republiky Rafaela Paulina Pino Bécquera, ktorého informoval o tom, že SR už v pondelok odošle do Svetového potravinového programu Organizácie Spojených národov finančný príspevok vo výške 200-tisíc eur určený na nákup sušeného mlieka.

V Národnom parku Orhei sa 15. marca 2024 uskutočnil historicky 1. ročník Lesníckych dní v Moldavsku v rámci SlovakAid projektu „Transfer lesníckych poznatkov a zvyšovania povedomia o udržateľnom využívaní prírodných zdrojov“.

V moldavskom hlavnom meste v Kišiňove sa 6. marca 2024 uskutočnil záverečný workshop projektu SlovakAid „Znižovanie dopadov plastových odpadov na životné prostredie v pohraničných oblastiach v Moldavsku”. Projekt sa zameriaval na ochranu životného prostredia v Moldavskej republike prostredníctvom podpory manažmentu plastov, obalov z plastov a plastových odpadov, ako aj zmenšovania tvorby plastového odpadu.

Vláda Slovenskej republiky schválila na svojom stredajšom zasadnutí (6. marca 2024) Zameranie dvojstrannej rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na rok 2024. Tohtoročné aktivity slovenskej rozvojovej spolupráce sa budú prostredníctvom jednotlivých rezortov zameriavať na humanitárne a rozvojové projekty, vzdelávanie, vysielanie dobrovoľníkov či podporu prostredníctvom dotačných grantov. Na realizáciu schválenej koncepcie vyčlenila vláda prostriedky vo výške 21,7 milióna eur.

Slovenská republika prispela sumou 100-tisíc eur na pomoc Arménom z Náhorného Karabachu, ktorí našli útočisko v Arménsku.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 veľvyslankyňu Holandska na Slovensku Gabriellu Sancisi. Stretnutie potvrdilo obojstranný záujem o ďalšie posilňovanie spolupráce najmä v oblasti energetiky, využitia jadra, smart riešení a stavebníctva.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 8. decembra 2023 v Bratislave zástupcov slovenských mimovládnych rozvojových organizácií združených v platforme „Ambrela“.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár schválil finančný príspevok vo výške 750-tisíc eur na nákup dvoch kusov odmínovacích systémov Božena 4+ určených na humanitárne odmínovanie na Ukrajine. Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na nákup systémov podpísali v piatok 8. decembra riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Tomáš Bokor a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran.

Koordinačné stretnutie Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Kišiňove so slovenskými a moldavskými realizátormi projektu Strategického partnerstva pod názvom Zelený vektor pre moldavský agropotravinársky sektor financovaný s podporou SlovakAid sa uskutočnilo 29. novembra 2023.

V moldavskom Kišiňove sa dnes (22. novembra 2023) konalo výročné ministerské zasadnutie Stredoeurópskej iniciatívy (SEI), na ktorom sa zúčastnili delegácie 16 členských štátov strednej a východnej Európy a západného Balkánu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne 16. novembra 2023 odovzdalo humanitárnu pomoc pre ľudí zasiahnutých ničivým zemetrasením na severozápade Iránu v blízkosti hraníc s Tureckom a pre afganských utečencov v okolí mesta Mašad na východe Iránu. Napriek zložitej bezpečnostnej situácii v Iráne a regióne Blízkeho východu sa podarilo slovenskému veľvyslanectvu prostredníctvom SlovakAid prispieť na aktivity nezávislej iránskej organizácie Society for Recovery Support.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec otvoril 9. novembra 2023 v Bratislave SlovakAid Development Summit.

Slovenská republika cez svoje veľvyslanectvo v Teheráne každoročne finančne podporuje mimovládnu organizáciu Reťaz nádeje, ktorá pomáha deťom afganských utečencov v núdzi. Slovensko tak dokazuje, že má záujem na riešení problematiky migrácie, osobitne v prípade afganských utečencov – aj v Iráne.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa 4. a 5. septembra 2023 zúčastnila na neformálnom zasadnutí rozvojového segmentu Rady EÚ pre zahraničné veci v španielskom Cádize.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková a stály predseda Výboru pre rozvojovú spoluprácu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD/DAC) Carsten Staur 28. – 29. júna 2023 v Bratislave spoločne predsedali tradičnému formátu pod názvom „Tidewater“. Rokovania, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 30 vysokých predstaviteľov výboru, sa týkali reforiem finančných inštitúcií, dosahovania cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 a rozsiahlejšieho poskytovania rozvojovej spolupráce v čase vojenských konfliktov a iných kríz.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský navštívil vo štvrtok 15. júna 2023, počas pracovnej cesty do Libanonskej republiky, utečenecké tábory v údolí Biká v sýrsko-libanonskom pohraničí. V spolupráci s mimovládnymi organizáciami sa tam Slovensku už niekoľko rokov darí úspešne realizovať humanitárne projekty SlovakAid.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský v stredu 14. júna 2023, počas pracovnej návštevy Libanonskej republiky, oficiálne oznámil začiatok výstavby spaľovne nebezpečného zdravotníckeho odpadu.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Taliansku Karla Wursterová navštívila 31. mája 2023 príslušníkov slovenského Hasičského a záchranného zboru, ktorí v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska pomáhajú zmierňovať následky ničivých povodní. Ocenila prácu, obetu, angažovanosť a úsilie celého tímu pod vedením plukovníka Dušana Timka.

V Zakarpatskej oblastnej vojenskej administrácii zorganizoval 18. mája 2023 Generálny konzulát Slovenskej republiky v Užhorode pracovné stretnutie slovenských mimovládnych organizácií, ktoré zabezpečujú humanitárnu pomoc pre Ukrajinu s ukrajinskými partnermi, vrátane zástupcov Colnej správy Ukrajiny.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková a stály predseda Výboru Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj pre rozvojovú pomoc (OECD/DAC) Carsten Staur vystúpili 25. apríla 2023 na spoločnom zasadnutí Zahraničného výboru a Výboru pre európske záležitosti Národnej rady SR v Bratislave.

Slovenská republika darovala Egyptu vyše 285-tisíc dávok bivalentnej vakcíny Comirnaty Original/Omicron prostredníctvom mechanizmu COVAX/GAVI.

V priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v Bratislave sa 16. marca 2023 uskutočnil 14. ročník oceňovania slovenských dobrovoľníčok a dobrovoľníkov pod názvom Srdce na dlani 2022. V kategórii Dobrovoľník SlovakAid si ocenenie prevzal Ján Jaňák, ktorý vlani niekoľko mesiacov pôsobil na odbornom učilišti v dedine Kybakadde v Ugande.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v dňoch 8. a 9. marca 2023 zúčastnila na neformálnom zasadnutí rozvojového segmentu Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci v Štokholme. Zasadnutie zorganizovala Európska služba pre vonkajšiu činnosť spolu s predsedníctvom Švédska v Rade EÚ.

V Komrate sa 28. februára 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie k ukončeniu SlovakAid projektu pod názvom „Budovanie dobrej správy vecí verejných prostredníctvom podpory transparentnosti, digitalizácie a sociálnej inklúzie na juhu Moldavska”.

Slovensko 4. marca 2023 darovalo Kazachstanu 500 040 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti BioNTech-Pfizer. Poskytnutie očkovacích látok v celkovej hodnote 9 750 780 eur bolo zrealizované na žiadosť Kazachstanu.

Slovensko vypravilo 1. marca 2023 do libanonského Bejrútu vládny špeciál so zásielkou humanitárnej pomoci v objeme takmer 6 ton. Tá pomôže ľuďom v Sýrii zmierniť následky ničivého zemetrasenia, ktoré začiatkom februára zasiahlo krajinu.

Slovensko pokračuje v poskytovaní pomoci ľuďom v oblastiach, ktoré začiatkom februára zasiahla séria ničivých zemetrasení. V stredu 22. februára 2023 zaslalo finančný príspevok vo výške 37-tisíc eur na pomoc ľuďom v Sýrii, ktorú bude na mieste poskytovať mimovládna organizácia Development for Life and Peace Association, partnerská organizácia Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Symbolický šek v hodnote viac ako 6,2 milióna eur odovzdal 17. februára 2023 veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Fedor Rosocha predsedníčke vlády Srbskej republiky Ane Brnabić.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer informoval, že Slovenská republika v reakcii na sériu zemetrasení, ktoré zasiahli Turecko a Sýriu, poskytla dnes, 10. februára 2023 Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) príspevok vo výške 100-tisíc eur. Ide vôbec o historicky prvý slovenský príspevok do Pohotovostného fondu WHO pre mimoriadne situácie.

Z iniciatívy slovenského kontingentu v mierovej misii UNFICYP na Cypre (SLOVCON), ku ktorej sa pripojilo Veľvyslanectvo SR v Nikózii a Ústredie ekumenickej a pastoračnej služby ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, sa uskutočnila zbierka v prospech cyperských detí bez rodičov či trpiacich závažným ochorením. Vyzbieraná suma vo výške 2-tisíc eur bola rozdelená medzi príjemcov z grécko-cyperskej a turecko-cyperskej komunity.