1. Domov
  2. Správy
  3. Európske záležitosti
17.04.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa dnes (16. apríla 2023) zúčastnil prostredníctvom videokonferencie neformálnej diskusie ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie k mimoriadnej situácii na širšom Blízkom východe.

11.04.2024

Slovenská republika jednoznačne odmieta novú európsku migračnú a azylovú politiku, tzv. Migračný pakt, ktorého súčasťou je aj povinné prerozdeľovanie nelegálnych utečencov. V súvislosti s návrhom legislatívneho rámca, ktorý napriek neúplnej podpore v stredu 10. apríla 2024 europoslanci schválili, to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár.

26.03.2024

V Ľubľane sa dnes (26. marca 2024) uskutočnilo stretnutie ministrov zahraničných vecí štátov neformálnej skupiny Central 5 (C5). Pozvanie slovinskej šéfky diplomacie Tanji Fajonovej prijal aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach spolu s partnermi z Česka (minister Jan Lipavský), Maďarska (minister Péter Szijjártó), Rakúska (minister Alexander Schallenberg) a Slovinska (ministerka Tanja Fajon).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár víta rozhodnutie lídrov členských štátov Európskej únie o otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou o vstupe do EÚ. Zdôraznil, že ide o významný krok pre posilnenie stability, ekonomickej prosperity a európskej perspektívy pre krajiny západného Balkánu. Rozšírenie Únie o Bosnu a Hercegovinu je rovnako v záujme Slovenska a SR sa dlhodobo zasadzuje o jej integráciu do EÚ.

19.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. marca 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie (GAC). Hlavnou témou rokovania bola príprava marcového zasadnutia Európskej rady, ktorá začne v Bruseli už tento štvrtok a bude mať bohatú zahraničnopolitickú agendu.

18.03.2024 Moldavsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok uskutočnil v pondelok 18. marca 2024 telefonický rozhovor s podpredsedníčkou vlády Moldavskej republiky pre EÚ integráciu Cristinou Gherasimovovou. Hlavnou témou bola integrácia Moldavska do Európskej únie.

18.03.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 18. marca 2024 zúčastnil v Bruseli na otvorení Európskeho humanitárneho fóra a následne na marcovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ boli pokračujúca pomoc Ukrajine, situácia na Blízkom východe a v Bielorusku.

13.03.2024

Od štvrtka (14. marca 2024) vstupuje do platnosti rozhodnutie o vyradení slovenského občana Jozefa Hambálka zo sankčného zoznamu Európskej únie. Všetky členské štáty EÚ podporili aktivity slovenskej diplomacie, ktorá sa od nástupu novej vlády Slovenskej republiky pod vedením premiéra Roberta Fica a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára intenzívne zasadzovala o vyradenie slovenského občana zo sankčného zoznamu.

12.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 11. marca 2024 plánovanú pracovnú návštevu Českej republiky. V Prahe ho prijal minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský a rokoval tiež so šerpom* predsedu vlády ČR pre európske záležitosti a poradcom premiéra pre národnú bezpečnosť Tomášom Pojarom, ako aj s námestníkom ministra zahraničných vecí ČR Eduardom Huliciusom. V rámci prípravy marcového zasadnutia Európskej rady diskutovali najmä o aktuálnych otázkach európskej agendy.

05.03.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa* slovenského predsedu vlády Marek Eštok sa dnes (5. marca 2024) zúčastnil na pracovnom stretnutí premiéra Roberta Fica s prezidentom Inštitútu Jacquesa Delorsa a bývalým talianskym premiérom Enricom Lettom. Partneri na spoločnom rokovaní zhodnotili hlavné výzvy jednotného trhu Európskej únie so zameraním sa na skúsenosti a podmienky v rámci slovenského hospodárstva.

04.03.2024 Bulharsko

Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave zorganizovali dnes večer (4. marca 2024) v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostný koncert, ktorý je súčasťou osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Podujatie „Moderné operné hlasy Bulharska“, ktoré vyzdvihlo vzájomné slovensko-bulharské vzťahy v rámci pôsobenia oboch štátov v Európskej únii, otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s bulharským veľvyslancom na Slovensku Vassilom Petkovom.

26.02.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes (26. februára 2024) otvoril sériu podujatí, ktoré počas tohto roka organizuje rezort diplomacie pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval Slovensko na rokovaní lídrov európskych diplomacií aj dnes (20. februára 2024). V Bruseli sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

20.02.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. februára 2024 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola situácia na Blízkom východe, vývoj na Ukrajine a v africkom regióne Sahel.

05.02.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa predsedu vlády SR Marek Eštok viedol 5. februára 2024 v Bratislave rokovanie Strategickej Komisie pre európske záležitosti. Na zasadnutí sa zúčastnili štátne tajomníčky a štátni tajomníci všetkých slovenských rezortov. Marek Eštok ich informoval o aktuálnych európskych témach, ktoré si vyžadujú spoluprácu medzi ministerstvami.

03.02.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 2. februára 2024 zúčastnil na v poradí treťom Indo-tichomorskom fóre Európskej únie v Bruseli.

29.01.2024

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 29. januára 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

22.01.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 22. januára 2024 zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacií členských krajín EÚ boli situácia na Blízkom východe a pomoc Ukrajine.

31.12.2023

Členské štáty Európskej únie 30. decembra 2023 jednomyseľne schválili dohodu o čiastočnom začlenení Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár privítal rozhodnutie, ktoré od marca 2024 zaradí obe krajiny do európskej zóny voľného pohybu v rámci leteckých a námorných ciest. Rokovania o otvorení pozemných hraníc budú na európskej úrovni pokračovať počas budúceho roka.

22.12.2023 Francúzsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 22. decembra 2023 veľvyslanca Francúzskej republiky Pascala Le Deunffa.

12.12.2023

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 12. decembra 2023 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

12.12.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 11. decembra 2023 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ bola situácia na Blízkom východe a v Saheli a pokračujúca diskusia o Ukrajine. Zasadnutie ministrov sa uskutočnilo pred samitom lídrov EÚ, ktorý má politicky odobriť viacero rozhodnutí.

27.11.2023 Francúzsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok rokoval 27. novembra 2023 v Paríži so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci Laurence Booneovou.

21.11.2023

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 21. novembra 2023 v Bratislave sériu bilaterálnych rokovaní s veľvyslankyňami a veľvyslancami. Postupne rokoval s veľvyslankyňou Španielskeho kráľovstva Loreou Arribalzaga Ceballosovou, veľvyslankyňou Estónska Merle Pajulovou a americkým veľvyslancom Gautamom Ranom.

15.11.2023

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 15. novembra 2023 zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ v Bruseli. Hlavnou témou rokovania bola príprava decembrového zasadnutia Európskej rady, v agende ktorého je revízia Viacročného finančného rámca 2021–2027, vojenský konflikt na Ukrajine, situácia na Blízkom východe či rozširovanie Únie.

13.11.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 13. novembra 2023 po prvýkrát od nástupu do funkcie zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

09.11.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 9. novembra 2023 zúčastnil na zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, na ktorom získal mandát na svoje prvé rokovanie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

09.11.2023 Španielsko

Vesmírne systémy sa stali nevyhnutnými pre náš každodenný život. Sú tu pre posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti, pre zvýšenie bezpečnosti, pre zlepšenie kvality života ale aj pre každého z nás, napríklad v oblasti telekomunikačných služieb, pozorovania našej planéty alebo bežnej satelitnej navigácie.

23.10.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa 23. októbra 2023 zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu.

10.10.2023

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa v utorok 10. októbra 2023 zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci, ktoré sa konalo formou videokonferencie. Rokovanie šéfov diplomacií členských štátov Únie urgentne zvolal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.