Rusko - cestovné odporúčanie

Aktualizované 14.07.2022 -
Vypublikované  28.02.2022
Stupeň odporúčania: 3. stupeň - necestovať na celé územie Ruskej federácie
Vlajka Ruska

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky - v súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine a eskaláciou aktuálnej bezpečnostnej situácie - dôrazne odporúča občanom SR necestovať do Ruskej federácie.

 

V súvislosti s vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine krajiny Európskej únie rozhodli o uzavretí európskeho vzdušného priestoru pre ruské lietadlá a letecké spoločnosti, v rámci ktorého došlo k obmedzeniu leteckých spojení s EÚ. Opustenie krajiny prostredníctvom existujúcich leteckých spojení je aktuálne možné s medzipristátím v Turecku, Spojených Arabských Emirátoch, Katare, Egypte, atď. Vzhľadom na prijaté sankcie voči Ruskej federácii taktiež došlo k obmedzeniu finančných a ďalších služieb na celom území Ruskej federácie.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň odporúča občanom SR nachádzajúcim sa na území Ruskej federácie prísne dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti, sledovať bezpečnostnú situáciu, dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek a úradov a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a verejným zhromaždeniam.

 

Vzhľadom na nepredvídateľné dianie môže dôjsť k  nedostupnosti komunikačných alebo dopravných služieb.

 

Aktuálna situácia, v prípade vzniku stavu núdze, môže podstatne skomplikovať a predĺžiť dobu nevyhnutnú na poskytnutie konzulárnej asistencie zo strany zastupiteľského úradu, ako aj generálneho konzulátu.

 

V prípade núdze v zahraničí sa môžu občania Slovenskej republiky obrátiť

  • na Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Moskve (+7 9166731138),
  • Generálny konzulát v Sankt Peterburgu (+7 9219311764)
  • alebo na Konzulárne informačné centrum/Diplomatickú službu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (+421 2 5978 5978).

 

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby vo vlastnom záujme využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka dostupnej na Google Play alebo na Apple store. Odporúčame tiež priebežne sledovať webstránku ministerstva a veľvyslanectva v Moskve a ich sociálne siete.

Aktualizované 14.07.2022 -
Vypublikované  28.02.2022