Prvá medzinárodná konferencia na vysokej úrovni o podpore ľudských práv a demokracie vo svete na pôde rezortu diplomacie v Bratislave - Ochranou ľudských práv vo svete chránime aj naše práva

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  28.10.2021

Na pôde rezortu diplomacie sa vo štvrtok, 28. októbra 2021, uskutočnila medzinárodná konferencia Ochranou ľudských práv vo svete chránime aj naše práva – skúsenosti, výzvy, riešenia, ktorú otvoril predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger za účasti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej. 

 

Minister Korčok vo svojom vystúpení zdôraznil, že „Koncepcia podpory ľudských práv a demokracie vo svete, ktorú prijal rezort diplomacie v máji 2021, predstavuje jasné usmernenie pre našu zahraničnú politiku založenú na hodnotách vrátane záväzkov v oblasti právneho štátu, demokracie a ľudských práv. Tento prístup vytvára spoločnú niť, ktorá spája naše úsilie v oblasti rozvojovej spolupráce, diplomacie, či obchodu. Slovensko je príkladom sily občianskej spoločnosti so skúsenosťami z boja proti korupcii, či transformačnými a reformnými skúsenosťami. Naše poučenia z chýb a úspechov inšpirovali niektoré prelomové iniciatívy, ktoré slovenská vláda podnikla v oblastiach, akými sú aj boj proti korupcii alebo podpora slobodných médií.“

 

Premiér Eduard Heger podčiarkol, že vláda SR podporuje právny štát, ľudské práva i koncept skutočnej demokracie. Toto úsilie je prepojené v jej domácej, európskej i zahraničnej politike. S posilnením právneho štátu je úzko spojený boj proti korupcii. „Boj proti korupcii je jednou zo základných priorít slovenskej vlády, ktorá ho stavia do popredia v celom spektre politík. Je dôležité, aby sme na Slovensku vytvárali „kultúru spravodlivosti“, v ktorej všetky inštitúcie majú na zreteli verejný záujem,” povedal premiér.

 

Ministerka Kolíková predstavila kľúčové reformy vlády Slovenskej republiky na posilnenie právneho štátu a ochrany ľudských práv.

 

Následne vystúpili vysokopostavení zahraniční hostia: námestníčka generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ilze Brands Kehris, osobitný predstaviteľ EÚ pre ľudské práva Eamon Gilmore, riaditeľ Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Matteo Mecacci a námestníčka Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických pre demokraciu, ľudské práva a prácu Lisa Peterson. Prostredníctvom videopríhovoru vystúpil aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Talianska Benedetto Della Vedova.

 

V prvom paneli o strategickom pohľade na ľudské práva a demokraciu diskutovali štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková, predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry, poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš. 

 

Druhý panel, v ktorom prezentovali svoje príspevky splnomocnenec vlády SR pre občiansku spoločnosť Martin Giertl, predstaviteľka UN Women na Ukrajine Erika Kvapilová a zástupkyne mimovládnych organizácií, kládol dôraz na praktické skúsenosti, získané poznatky a možnosti účinnejšej podpory ľudských práv, demokracie a transparentnosti nielen doma, ale aj v zahraničí.

 

Konferencia umožnila aj výmenu názorov a skúseností účastníkov na vysokej úrovni a partnerov z medzinárodných organizácií, vlády, parlamentu, občianskej spoločnosti, médií i veľvyslancov akreditovaných v Slovenskej republike o tom, ako pretaviť hlavné ľudskoprávne priority Slovenskej republiky do konkrétnych praktických krokov.

 

I. Korčok na okraj konferencie rokoval s osobitným predstaviteľom Európskej únie pre ľudské práva Eamonom Gilmoreom, s ktorým prediskutoval ľudskoprávne témy, vrátane nedávnej návštevy tohto predstaviteľa EÚ na Ukrajine. Šéf slovenskej diplomacie vyjadril podporu práci E. Gilmorea a celkovému úsiliu EÚ posilňovať právny štát, demokraciu, ľudské práva a boj proti korupcii.

 

Fotografie na stiahnutie

 

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  28.10.2021