Ingrid Brocková na Inovačnom dni: Príklady z Trnavského samosprávneho kraja ukazujú, že veda, výskum a inovácie sú hybnou silou rozvoja regiónov, podporujú ich konkurencieschopnosť a kvalitu života občanov

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  19.10.2021

V desiatom pokračovaní série podujatí s názvom Inovačný deň štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (19. októbra 2021) spolu s predstaviteľmi Trnavského samosprávneho kraja pozvala zahraničných veľvyslancov akreditovaných na Slovensku do spoločnosti Shark.Aero v Senici, na Materiálovotechnologickú fakultu Slovenskej technickej univerzity so sídlom v Trnave a do moderného verejného priestoru v Trnave s názvom: Nádvorie.

 

Ingrid Brocková: Teším sa, že napriek zložitej pandemickej situácii sa nám podarilo prepojiť dva naše projekty. Trnavský samosprávny kraj sme najskôr navštívili v rámci iniciatívy Z regiónov do sveta, ktorá je prioritne určená pre slovenské súkromné spoločnosti a vedecké inštitúcie. Dnes sme v Trnavskom samosprávnom kraji opäť, tentokrát so zahraničnými veľvyslancami s projektom  Inovačné dni.

 

Spoločnosť Shark.Aero patrí k svetovej špičke vo výrobe ultraľahkých športových lietadiel. Na lietadle z produkcie slovenskej firmy sa v roku 2015 podarilo Francúzovi Ericovi Barberinimu dosiahnuť svetový rýchlostný rekord 303 km/hod. V súčasnosti sa dostala do povedomia leteckých nadšencov, ale aj širšej verejnosti na celom svete vďaka projektu FLY ZOLO, v rámci ktorého devätnásťročná britská študentka Zara Rutherfordová plánuje na lietadle typu UL SHARK obletieť zemeguľu a stať sa tak vôbec najmladšou ženou v histórii, ktorá let okolo sveta absolvovala na tomto type lietadla.

 

Shark.Aero je skutočne skrytým šampiónom na Slovensku. Firma za ostatných 10 rokov vyprodukovala a predala viac ako 100 high-tech lietadiel zákazníkom nielen v Európe, ale aj v zámorí a získala viacero medzinárodných ocenení,“ informovala štátna tajomníčka.

 

Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave sa orientuje na aplikovaný výskum a vývoj a vzdeláva študentov pre oblasť priemyselnej a najmä strojárskej výroby s vysokou pridanou hodnotou. Je najúspešnejšou fakultou na Slovensku v získavaní financií  z grantových schém európskych fondov a v roku 2015 pri nej vznikol prvý univerzitný vedecký park na Slovensku (CAMBO) pozostávajúci z moderných učební a špičkovo vybavených laboratórií.

 

Oceňujem úsilie fakulty rozvíjať zručnosti svojich študentov a realizovať výskum s prepojením na prax,“ uviedla štátna tajomníčka Ingrid Brocková a zdôraznila potrebu výchovy absolventov k flexibilite a profesiám budúcnosti, aby sa tak zvýšilo ich uplatnenie v prostredí modernej trhovej ekonomiky.

 

Projekt Nádvorie v Trnave, ktorý je držiteľom prestížnej slovenskej ceny za architektúru Cezar spája viacero dimenzií spoločenského života. Je miestom konania kultúrnych podujatí, komunitných aktivít, gastronómie a kvalitnej modernej architektúry.

 

Ingrid Brocková: Nádvorie je nasledovaniahodným príkladom spoločenskej inovácie, ktorá prináša benefit nielen pre obyvateľov Trnavy. Teším sa, že sme veľvyslancom ukázali nielen priemyselné inovácie a špičkový výskum a vývoj, ale umožnili sme im spoznať jeden zo slovenských regiónov.“

 

Inovačný deň je jedným z nástrojov ekonomickej diplomacie, podujatím Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré sa koná na mesačnej báze s cieľom prezentácie úspešných inovatívnych slovenských firiem zahraničným veľvyslankyniam a veľvyslancom akreditovaným pre Slovensko. Podujatím podporujeme internacionalizáciu slovenských spoločností a zároveň prezentujeme inovačný potenciál Slovenska.

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  19.10.2021