Ingrid Brocková: „Spoločnosť IPM je dôkazom inovačného potenciálu Slovenska, s unikátnymi výstupmi využiteľnými v ekonomickej diplomacii. Zároveň potvrdením toho, že aj Slovensko dokáže uchopiť globálne trendy“

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  21.04.2021

V šiestom pokračovaní série podujatí s názvom: Inovačný deň štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (21. apríla 2021) pozvala zahraničných veľvyslancov akreditovaných na Slovensku do spoločnosti IPM.

 

 

IPM Group je slovenským inovačným inkubátorom projektov v oblasti automobilového priemyslu, energetiky a digitalizácie. Do skupiny IPM okrem iných patrí spoločnosť InoBat Auto, ktorá pokrýva prakticky celý hodnotový reťazec výroby batérií pre elektromobily. Od vývoja, cez suroviny, výrobu, vývoj až po recykláciu. Výhodou batérií InoBat, v porovnaní s konkurenciou, je ich dlhšia životnosť a efektívnosť. Ďalšou spoločnosťou v portfóliu IPM je spoločnosť Tachyum, kde Slovák Radoslav Danilák vyvíja prvý univerzálny počítačový čip na svete, ktorý je rýchlejší a pri práci spotrebuje menej energie ako porovnateľné zariadenia. Spoločnosť IPM dokázala svojimi aktivitami a výstupmi skoncentrovať silné stránky Slovenska, čo je dôkazom toho, že aj Slovensko je krajinou zrodu unikátnych inovácií nielen v oblasti automobilového priemyslu, ale aj v informačno-komunikačných technológiách,“ potvrdila Ingrid Brocková.

 

Automobilový priemysel je chrbtovou kosťou slovenského hospodárstva. Až 50% priemyselnej produkcie, 13% hrubého domáceho produktu (HDP) a 275 000 pracovných miest tvorí práve tento sektor. Na Slovensku sa produkuje (resp. je v pláne) 15 modelov elektromobilov 7 rôznych značiek. Slovensko je tretím najväčším producentom elektromobilov v Európe. Vzhľadom na strategický význam odvetví automobilového priemyslu na Slovensku musíme dbať na technologické a priemyselné megatrendy, akými sú nepochybne elektromobilita resp. vodíkové technológie. Teší ma, že na Slovensku máme inovačný inkubátor akým je spoločnosť IPM, ktorá na Slovensko prináša vývojové aktivity a prichádza s originálnym európskym riešením,“ zdôraznila štátna tajomníčka.

 

Odvetvie informačných a komunikačných technológií sa na tvorbe HDP Slovenska podieľa až 4,2% a vďaka kvalifikovanej pracovnej sile má dvojciferný potenciál rastu. Na Slovensku máme spoločnosti, s dôležitými patentmi, ako sú Eset, Soitron, NG Aviation, Innovatrics, Photoneo, Sygic či Slido. K prevratným riešeniam zaraďujeme práve vývoj univerzálneho, rýchlejšieho a k životnému prostrediu ohľaduplnejšieho procesora Tachyum. Žijeme v časoch enormne rýchleho technologického pokroku v oblasti digitalizácie a IPM prichádza s riešením, ktoré nám môže umožniť byť ešte efektívnejší a rýchlejší. Je inšpiratívne, že IPM sa usiluje v každom svojom projekte skĺbiť technologický pokrok s udržateľnosťou, ktorá je nevyhnutným predpokladom boja proti klimatickým zmenám,“ potvrdila Ingrid Brocková.

 

Dlhodobou výzvou v oblasti vedy, výskumu a inovácií na Slovensku je nedostatok financií a pomer investičných prostriedkov zo súkromného sektora. Najvyšší podiel na výskume a vývoji v krajinách OECD má pritom práve súkromný sektor. Presvedčiť zahraničných investorov na Slovensku o správnosti investícií do slovenskej vedy, výskumu a inovácii je dlhodobý proces, na začiatku ktorého je podpora excelentných slovenských riešení a vytváranie vhodného ekosystému. Spoločnosť IPM nám je v tomto procese nápomocná,“ zhodnotila štátna tajomníčka. Obohatením prezentácie spoločnosti IPM boli aj jej aktivity ako vytvorenie Slovak Global Network a vzdelávacej akadémie zameranej na elektromobilitu.

 

Sériu podujatí pod názvom Inovačný deň spustilo v mesačnej periodicite Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky s ambíciou prezentovať inovačný potenciál slovenského hospodárstva veľvyslancom a veľvyslankyniam krajín akreditovaných na Slovensku.  

Aktualizované 20.06.2022 -
Vypublikované  21.04.2021