Goodwill Envoy 2016

Responsive Image
Publikované 21.06.2022

Bratislava (22. novembra) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák udelil v utorok večer v Bratislave ocenenie Vyslanec dobrej vôle trom úspešným Slovákom pôsobiacim v zahraničí. Toto ocenenie sa udeľuje každoročne už piaty rok a je určené Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou spôsobom šíria dobré meno krajiny a prispievajú tak k budovaniu značky Slovensko. Slávnostné podujatie za prítomnosti hostí z radov diplomatického zboru a osobností spoločenského života sa uskutočnilo pri príležitosti nedožitých 95. narodenín Alexandra Dubčeka.

Laureátmi ocenenia za rok 2016 sa stali: Maja Poláčková, uznávaná umelkyňa žijúca v Belgicku, spoluprekladateľka diel Dominika Tatarku a Vladimíra Mináča do francúzštiny; Ján Zoričák, akademický sochár, protagonista európskeho ateliérového skla, vedúca osobnosť prizmatickej plastiky a Petra Hamerlík, mladá vedkyňa pôsobiaca v Dánsku, kde dosiahla významné úspechy v oblasti výskumu a liečby nádorov mozgu.

 „Na Slovensku s hrdosťou vnímame úspechy našich rodákov. Svojou odbornosťou a profesionalitou sa dokázali presadiť v náročnej medzinárodnej konkurencii, šíria dobré meno Slovenska v zahraničí a nezištne tak prispievajú k pozitívnemu zviditeľňovaniu našej krajiny,“ konštatoval na slávnostnom  podujatí minister M. Lajčák. Pripomenul tiež, že od tohto roka úsilie takýchto úspešných ľudí prispieva aj k systematickému a komplexnému brandingu Slovenska.

„Komplexnú značku, vyjadrenú sloganom Dobrý nápad Slovensko / Good Idea Slovakia, má Slovensko k dispozícii po prvýkrát v histórii. Ide o informačnú a obrazovú skratku, ktorá predstavuje Slovensko ako krajinu inovácií, schopnú adaptácie, so zaujímavými, šikovnými a tvorivými ľuďmi, ktorí vedia zabojovať a nezľaknú sa výziev. A presne takí sú laureáti ocenenia Vyslanec dobrej vôle: skvelým spôsobom reprezentujú Slovensko, výsledkami svojej práce prispievajú aj k obohateniu svetovej vedy, či kultúry,“ uviedol minister M. Lajčák.

Tradícia ocenení Vyslanec dobrej vôle je výrazom uznania laureátom za ich profesionálne úspechy a zároveň poďakovaním za ich príspevok k pozitívnej prezentácii SR v zahraničí. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil ocenenie Vyslanec dobrej vôle po prvýkrát v roku 2010.

Medzi doterajšími laureátmi sú napr. svetoznámy odborník v oblasti imunologického a mikrobiologického výskumu, profesor Ján Vilček pôsobiaci v USA, popredný slovenský fyzik a najcitovanejší slovenský vedec, profesor Jaroslav Fabián pôsobiaci v Nemecku, doktorka Monika Gullerová, výskumníčka a vedúca vlastného laboratória na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii, významný umelec vystavujúci na popredných svetových scénach Matej Krén, ktorý dlhodobo žije v Prahe, profesor Marián Mark Stolárik, zakladateľ Slovenského archívu a Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade, doktorka Andrea Rajňáková, lekárka a vedkyňa pôsobiaca v Singapure, Anton Zajac, zakladateľ a prezident americkej pobočky firmy ESET, Peter Biľak, uznávaný typograf a grafický dizajnér pôsobiaci v Holandsku, Juraj Hromkovič, profesor na prestížnom Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu, jeden z popredných európskych odborníkov na počítačové vedy a teoretickú informatiku, Barbora Bobuľová, herečka, obsadzovaná najmä v talianskej kinematografii a držiteľka mnohých medzinárodných ocenení, Ján Mojto, jeden z najvýznamnejších stratégov filmového obchodu v Európe, majiteľ najväčšieho európskeho filmového archívu.

Prosím povoľte cookies. Nastavenie cookies
Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení Good Will Envoy

 

Maja Poláčková

Responsive Image
Responsive Image

Maja Poláčková, uznávaná umelkyňa, rodáčka z Trnavy, ktorá žije v Belgicku. Ilustrovala a preložila do francúzštiny dielo Dominika Tatarku – Prútené kreslá a román Vladimíra Mináča- Výrobca šťastia. Jej dielo s názvom Partir – Arriver bolo zaradené do výberu 80 súčasných belgických umelcov a je trvalo umiestnené v novom trakte belgického národného letiska v Bruseli. V rámci kultúrnej prezentácie počas predsedníctva SR v Rade EÚ sprístupnili vo Waterloo výstavu jej umeleckých koláží s názvom „Slovakia mea“. Maja Poláčková, členka Správnej rady belgickej autorskej spoločnosti výtvarných umelcov SOFAM, vystavovala svoje diela v Belgicku, vo Francúzku, Kanade, Španielsku, Česku, ako aj doma na Slovensku a je aktívna v rámci projektov súčasného belgického umenia.


Ján Zoričák

Responsive Image
Responsive Image

Ján Zoričák, velikán ateliérového skla, jeden z najuznávanejších autorov súčasnej sklárskej tvorby. Narodil sa v Ždiari a žije vo Francúzsku, kde podnietil vybudovanie  prvého francúzskeho múzea skla a výtvarného umenia v Sars Poteries a realizáciu sklárskeho sympózia v Aix-en-Provence. Jeho diela sú zastúpené v najprestížnejších svetových zbierkach a múzeách, ale aj na skutočne unikátnych miestach, akým je napríklad Severný pól. Je držiteľom najvyšších ocenení v oblasti kultúry vo viacerých krajinách, ako aj na Slovensku vrátane Pribinovho kríža I. triedy a ocenenie spoločnosti Imra Weinera-Kráľa za rozvoj francúzsko-slovenských kultúrnych vzťahov. Významne prezentuje slovenskú kultúru a umenie a veľkou mierou podporuje prezentáciu nielen slovenskej sklárskej tvorby vo Francúzsku.


Petra Hamerlík

Responsive Image
Responsive Image

Petra Hamerlík, mladá vedkyňa, ktorá sa narodila vo Zvolene a žije v Dánsku, kde dosiahla významné úspechy v oblasti výskumu liečby nádorov mozgu. Je držiteľkou viacerých prestížnych ocenení elitných vedcov vrátane ocenenia, ktoré udeľujú členovia dánskej kráľovskej rodiny. V tomto roku získala Knæk Cancer Young Talent Award. Ako najmladšia vedecká pracovníčka na inštitúte Danish Cancer Society Research Center riadi vlastné laboratórium a pôsobí v univerzitnej nemocnici, kde rozbieha program personalizovanej medicíny pre pacientov trpiacich nádormi mozgu. Už v blízkej budúcnosti sa začnú v tomto smere prvé klinické štúdie na pacientoch. Doterajšia vedecká práca Petry Hamerlík viedla k registrácii patentu, niekoľkým publikáciám a prezentáciám na najvýznamnejších medzinárodných konferenciách.

Responsive Image
Na okrúhlom, piatom odovzdávaní ocenení Vyslanec dobrej vôle sa zúčastnili aj zástupcovia doterajších ročníkov: Jaroslav Fabian (2010), Marián Mark Stolárik (2013), Andrea Rajňáková (2014) a Juraj Hromkovič (2015). 

Responsive Image
Responsive Image
Responsive Image
Responsive Image