Slovenské inštitúty

Slovenské inštitúty

Aktualizované 24.09.2022
Publikované 19.07.2022

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.

Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.

Odbor kultúrnej diplomacie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR okrem priameho riadenia inštitútov uskutočňuje pravidelné stretnutia ich riaditeľov so zástupcami Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a kultúrnych inštitúcií v jeho vecnej pôsobnosti, ktorých cieľom je výmena aktuálnych informácií o možnostiach kultúrnej prezentácie Slovenska v zahraničí, vrátane informácií o nimi pripravovaných projektoch na kľúč.

Aktuálne

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Ingrid Brocková vystúpila v stredu, 12. októbra 2022, na pôde rezortu diplomacie s príhovorom v rámci tohtoročnej porady riaditeľov a riaditeliek slovenských inštitútov v zahraničí. Na stretnutí si účastníci vymenili informácie o súčasných trendoch v oblasti kultúrnej diplomacie, zhodnotili aktivity slovenských inštitútov a diskutovali o plánoch na ďalšie obdobie.

Činnosť slovenských inštitútov a význam kultúrnej diplomacie. To boli hlavné témy štvrtkového (10. októbra 2019) stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka s riaditeľmi slovenských inštitútov v zahraničí. „Kultúrna diplomacia je dôležitým nástrojom a integrálnou súčasťou našej diplomacie,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (16. októbra 2018) prijal riaditeľov slovenských inštitútov. V interaktívnej diskusii s nimi zhodnotil činnosť slovenských inštitútov v zahraničí a zdôraznil význam využívania kultúrnej dimenzie ako veľmi dôležitého nástroja a integrálnej súčasti slovenskej diplomacie. Za dôležitú označil úzku spoluprácu s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, ako aj s mnohými ďalšími kultúrnymi a školskými inštitúciami, ktorá prispieva k širokospektrálnej prezentácii a propagácii našej krajiny.

Štátny tajomník Ivan Korčok sa dnes (10. októbra 2017) na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR stretol s riaditeľmi Slovenských inštitútov.

Bratislava (5. októbra) – „Slovenské inštitúty predstavujú kľúčovú súčasť kultúrnej diplomacie a prezentácie Slovenska v zahraničí.“ Na výročnom zasadnutí riaditeľov všetkých slovenských inštitútov v partnerských krajinách to v pondelok v Bratislave konštatoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Riaditelia slovenských inštitútov sa v dňoch 6. a 7. októbra 2014 stretli na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci každoročného pracovného rokovania. Na stretnutí vystúpil aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Okrem zástupcov rezortu diplomacie sa ďalej zúčastnili generálni riaditelia z Ministerstva kultúry SR a predstavitelia kultúrnych inštitúcií so sídlom v Bratislave.

1 / 6

Back To Top