Aktuality

Víťazstvo nad fašizmom bolo nevyhnutným predpokladom demokratického rozvoja Európy. Bez neho by nebolo možné vystavať našu budúcnosť na princípoch ľudských práv, slobody jednotlivca či spravodlivosti.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer 3. mája 2023 pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače opätovne potvrdil záväzok chrániť bezpečnosť novinárok a novinárov. Vyzval tiež spoločnosť, aby si význam slobodných médií ako piliera demokracie pripomínala nielen v tento deň.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa 11. apríla 2023 v Bratislave stretol s námestníčkou ministerstva zahraničných vecí USA pre civilnú bezpečnosť, demokraciu a ľudské práva Uzrou Zeyovou, s ktorou diskutovali o stave demokracie vo svete a v našom regióne.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer si v sobotu 25. marca 2023 pripomenul uplynutie 81 rokov od vypravenia prvého transportu Židov z územia Slovenska do vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau a uctil si pamiatku obetí.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková diskutovala 13. marca 2023 na pôde rezortu diplomacie so zástupcami občianskej spoločnosti a neziskových organizácií o zapojení Slovenska do Samitu za demokraciu.

Na okraj 67. zasadnutia Komisie Organizácie Spojených národov pre postavenie žien Slovenská republika spoločne s Rakúskou republikou a Českou republikou zorganizovala 9. marca 2023 v priestoroch OSN podujatie k online bezpečnosti a digitálnemu postaveniu žien-novinárok. Podujatie bolo kosponzorované UNESCO, Medzinárodným tlačovým inštitútom a Výborom na ochranu novinárov. Na podujatí vystúpili zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre globálne komunikácie Melissa Fleming, riaditeľka UNESCO pre rodovú rovnosť Maria Begona Lasagabaster a komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovič.

Obťažovanie pracovníkov médií je neprijateľné a môže mať vážne následky pre slobodu tlače a demokratickú spoločnosť ako takú. Pokusy o ich zastrašovanie, ako aj akékoľvek konanie, ktoré nenávistnú atmosféru v spoločnosti podnecuje, sú obzvlášť odsúdeniahodné len týždeň po pripomenutí si piatich rokov od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podstatou novinárskej práce je hľadanie pravdy, stráženie verejného záujmu a kontrola držiteľov moci.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer si pripomenul pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Od násilnej smrti investigatívneho novinára a jeho snúbenice uplynulo v utorok, 21. februára 2023, päť rokov.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok, 20. februára 2023 v Bruseli, zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov členských štátov Únie bola agresia Ruska proti Ukrajine, diplomacia v oblasti klímy a energetiky v kontexte boja s klimatickou zmenou, ako aj situácia v Afganistane v otázke ľudských práv. Na programe bolo tiež stretnutie s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavskej republiky Nicuom Popescuom.

Slovensko sa dnes stalo 36. členom Koalície pre slobodu v online priestore. Je to ďalší krok k posilňovaniu slobody médií a slobodného prístupu k informáciám.

1 / 33