Slovensko je na svetovej mape UNESCO výnimočné a uznávané

Aktualizované 29.10.2024 -
Vypublikované  28.10.2024

Bratislava 28. október 2024 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár v otváracom príhovore na  fóre partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO dnes zdôraznil, že Slovensko má čo svetu ponúknuť aj cez svoju jedinečnú kultúru či tradície. Dôkazom sú početné zápisy slovenských lokalít, miest a škôl na zoznamoch prestížnej značky UNESCO.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár aj z titulu svojej funkcie predsedu Slovenskej komisie pre UNESCO vyzdvihol, že tohtoročné fórum partnerov sa venuje témam vzdelávania a zachovávania kultúrneho dedičstva, ktoré sú premietnuté tiež v Programovom vyhlásení vlády SR.

„Spoločnosti, ktoré sa zveľaďujú cez vzdelávanie, kultúru, tradície a dialóg, majú väčšiu šancu prosperovať a napredovať. Je preto dôležité, aby naše spoločné dedičstvo – kultúrne, prírodné či nehmotné – objavovali a spoznávali mladí ľudia, čím budú môcť získať pocit hrdosti a príslušnosti k svojej vlasti. To je kľúč k zachovaniu národnej identity pre súčasné a budúce generácie, ako aj pre rast celej spoločnosti,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) má multidisciplinárny charakter. Jej činnosť preto vyžaduje zaangažovanosť a podporu na vládnej a medzivládnej úrovni, tiež zo strany samospráv a miestnych komunít, ako i verejnosti, ktorej sa aktivity UNESCO najviac týkajú. Ako doplnil minister Juraj Blanár, aj v rámci dlhoročnej praxe na pozícii predsedu samosprávneho kraja sa vždy snažil vyzdvihovať potenciál každého regiónu, ktorý tkvie predovšetkým v ľuďoch pracujúcich na zveľaďovaní svojich komunít.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa svojimi aktivitami a úsilím zaslúžili o to, že Slovensko je na svetovej mape UNESCO výnimočné a uznávané. Vy ste tí, ktorí prispievajú k uchovávaniu nášho kultúrneho dedičstva a rozvoju vzdelávania. Aj vašou zásluhou vie široká verejnosť a vzdelaní ľudia vo svete, čo je modrotlač, kde sa nachádza najrozsiahlejšia hradná zrúcanina v strednej Európe, najväčší drevený oltár na svete, Banská Štiavnica či Staré bukové lesy alebo pralesy Karpát,“ vyzdvihol J. Blanár.

Slovenská komisia pre UNESCO je poradným orgánom vlády SR vo všetkých otázkach týkajúcich sa UNESCO.

Fórum partnerov ako jej výročné podujatie poskytuje platformu pre diskusiu o činnosti komisie a aktuálnych témach a výzvach. Na tohtoročnom podujatí sa zúčastnilo vyše 100 zástupcov národných subjektov angažovaných v sférach pôsobnosti UNESCO vrátane predstaviteľov piatich ministerstiev. Na fóre vystúpili okrem ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Ján Hrinko a štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR Gabriela Matečná. Fórum partnerov symbolicky zavŕšilo sériu aktivít a podujatí Týždňa OSN na Slovensku.

Do Svetového dedičstva UNESCO bolo doposiaľ úspešne zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky.

Kultúrnymi lokalitami sú Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, ďalej tiež Historické jadro mesta Bardejov, Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západný segment), ktoré sú spoločnou lokalitou s Nemeckom a Rakúskom.

Medzi prírodné lokality patria Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu, ktoré sú spoločnou lokalitou s Maďarskom, a Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy. Slovenská stopa v UNESCO okrem toho zahŕňa rovnako deväť prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva, štyri biosférické rezervácie, jeden geopark, tri zápisy v registri Pamäť sveta, štyri katedry, 25 pridružených škôl a Kreatívne i Učiace sa mestá UNESCO.

Fotografie: Fotogaléria (Flickr) 

Aktualizované 29.10.2024 -
Vypublikované  28.10.2024