Doprava

Juhoafrická republika

Publikované 16.05.2022

V Južnej Afrike sa jazdí po ľavej strane vozovky. Cestná infraštruktúra je v Juhoafrickej republike na pomerne dobrej úrovni, všetky väčšie mestá sú spojené kvalitnými diaľnicami. Toto sa však netýka vidieckych oblastí. 

V Juhoafrickej republike je pomerne vysoké percento výskytu dopravných nehôd, preto odporúčame opatrnosť pri jazde a dodržiavanie cestných pravidiel. Pri cestách motorovým vozidlom je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. V Juhoafrickej republike neexistuje príliš dobre rozvinutá mestská doprava, obyvatelia krajiny na prepravu využívajú vlastné osobné vozidlá, z čoho následne vyplýva živá mestská premávka a preplnené cesty. 

Neodporúčame využívať mestské železničné trate, ani mestské autobusy, ktoré sú v niektorých väčších mestách k dispozícii. Sú však veľmi nespoľahlivé, zdĺhavé, v zlom technickom stave a z bezpečnostného hľadiska nevyhovujúce. Väčšie mestá spája medzimestská doprava, ktorá je síce pomerne zdĺhavá ale viac-menej spoľahlivá.

Botswana

Publikované 06.05.2022

Verejná hromadná doprava je veľmi limitovaná. Menšie taxíky a minibusy jazdia vo viac obývaných oblastiach, majú však veľmi nepravidelné intervaly. Železničné spojenie existuje vo forme jedinej linky medzi mestečkom Ramatlabama na hranici s Juhoafrickou republikou a Ramokgwebana na zimbabwianskej hranici, ktorá spája Lobatse, Gaborone, Mahalapye, Palapye, Serule a Francistown. Má však riadne upravený cestovný poriadok a je využiteľná

Maurícius

Publikované 12.05.2022

Na Mauríciu funguje bezpečná a finančne pomerne nenáročná mestská doprava, ktorá spája všetky významné miesta a mestá na ostrove. Premávajú tiež taxíky, kde sa odporúča dopredu dohodnúť sa na cene za odvoz. Na ostrove sa jazdí na ľavej strane vozovky.

Cestná infraštruktúra je rozvinutá. Maurícius nemá železničnú dopravu. 
 

Mozambik

Publikované 11.05.2022

V Mozambiku sa jazdí po ľavej strane vozovky. Treba si byť vedomý slabej úrovne ciest a nedostatočnej cestnej infraštruktúry v krajine. Na letisku v Mapute a Beire sa platí letiskový poplatok 20 USD na osobu. 

Medzinárodné letisko v Mapute je spojené leteckými linkami s Johannesburgom, Harare, Parížom a Lisabonom. Okrem taxislužby, ktorá je v Mapute na dobrej úrovni, je možnosť prenajať si osobný automobil jednej z nasledujúcich spoločností: Emauto (tel. 422506), Avis Car Hire (tel. 465140), Hertz (tel. 303172/3), Ibérica (tel. 427185). Vzhľadom na chabú úroveň ciest v krajine sa silne odporúča vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá.

Namíbia

Publikované 06.05.2022

V krajine je celkom rozvinutá železničná sieť, ktorá spája väčšie mestá, vlaky sú však pomalé. Využiteľnejšia je medzimestská autobusová doprava.

Zimbabwe

Publikované 06.05.2022

V roku 2001 ukončili svoju priamu prítomnosť (a tým priame spojenie s Harare) viaceré svetové letecké spoločnosti. Priame spojenie s Európou zabezpečuje už len letecká spoločnosť British Airways, všetky ostatné lety sa uskutočňujú transferom cez Johannesburg. Z Viedne do Harare je možné uskutočniť cestu leteckými spoločnosťami Lufthansa a South African Airways s tranzitom v Johanesburgu. Z medzinárodného letiska v Harare je denné spojenie do Bulawaya, Mutare a na Victoria Falls.

Medzinárodné autobusové spojenie s Juhoafrickou republikou a so všetkými turistickými centrami krajiny zabezpečuje napr. spoločnosť Blue Arrow. Victoria Falls má vlastné medzinárodné letisko, kam sa lieta napr. z Johannesburgu v JAR.V Zimbabwe je fungujúca železničná sieť, ktorá spája najvýznamnejšie mestá Harare, Bulawayo, Victoria Falls a Mutare.
 

Zambia

Publikované 28.07.2022

Medzinárodné letisko v Lusake zabezpečuje letecké spojenie so svetom. Taxislužba funguje. Neexistuje však mestská hromadná doprava európskeho typu.  

Madagaskar

Aktualizované 28.07.2022
Publikované 28.07.2022

Medzinárodné letisko v Antananarive má spojenie s Juhoafrickou republikou a Parížom. V krajine je ďalších 53 miestnych letísk. Je tu rozšírená železničná a cestná sieť (autobusová doprava) a taxislužba. Cesty sú len zriedkakedy dobré a hlavne v období dažďov a tesne po ňom je pred cestou do vnútrozemia potrebné overiť zjazdnosť. Aj väčšina miestnych železníc je v zlom stave. Medzinárodné námorné prístavy (Antsiranana, Toliara, Toamasina) zabezpečujú ďalšie spojenie ostrova so svetom.