1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Bratislava 16. máj 2024 – Hrozný a neospravedlniteľný atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ale aj na slovenskú demokraciu, ktorý sa odohral po včerajšom výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej, spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a zároveň významných medzinárodných organizácií.

Bratislava 15. máj 2024 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár informuje, že dnes bol na predsedu vlády SR Roberta Fica spáchaný atentát krátko po skončení výjazdovej vlády v Handlovej.

13.05.2024

„Chceš študovať v zahraničí? Príď na Slovensko – do bezpečnej krajiny s veľkým potenciálom pre kariéru!“ Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR spustilo prihlasovanie do štipendijnej schémy pre najtalentovanejších uchádzačov o vysokoškolské vzdelávanie zo zahraničia. 

Pred 105 rokmi v Ivanke pri Dunaji zahynul pri leteckom nešťastí diplomat, vedec, štátnik, vojak a politik Milan Rastislav Štefánik. Človek, ktorého život bol sústredený na boj za slobodu a ktorého pevná viera v budúcnosť neopúšťala ani v časoch neistoty.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovalo 2. mája 2024 pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie medzinárodnú konferenciu zameranú na prínosy, výzvy a budúcnosť EÚ a SR, ako jej aktívneho člena. Slovenskí aj zahraniční politickí predstavitelia, experti z oblasti európskych politík, ekonomiky, investícií a zástupcovia obchodných komôr sa v troch diskusných paneloch venovali významu a príležitostiam zoskupenia 27 európskych štátov.

Príprava oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky pod vedením predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica postúpila do ďalšej fázy a konzultácie s čínskymi partnermi potvrdili hlavné posolstvá nadchádzajúcej júnovej cesty. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok absolvoval 23. – 25. apríla 2024 v tejto súvislosti pracovnú návštevu Číny.

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Číne informuje o 8. Svetovom kongrese o dronoch a 9. Shenzhen International UAV Expo 2024, ktoré sa uskutočnia 24. - 26. mája 2024 v čínskom meste Shenzhen.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Číne informuje o ponuke čínskej strany na zapojenie slovenských vedcov, študentov a výskumníkov do 45 rokov do programu mobilít pre mladých talentovaných vedcov (Talented Young Scientist Programme -TYSP).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Číne informuje o príprave národného stánku na výstave Beijing International Tourism Expo (BITE), ktorá sa uskutoční 14. - 16. júna 2024 v Pekingu.

Veľvyslanec Slovenskej republiky Peter Lizák, viceprezident spoločnosti JD Ye Wei, prezident firmy CLIBIZ Wang King a 150 odborných hostí otvorili slávnostne 5. decembra 2023 v Pekingu digitálny Národný pavilón Slovenskej republiky na JD.com (jingdong).

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Veľvyslanectvo SR v Číne informuje o prelomovom projekte na podporu exportu potravín, nápojov a vybraných spotrebných komodít do Číny – zriadenie digitálneho Národného pavilónu Slovenskej republiky na najväčšej e-commerce platforme v Číne (JD – jingdong).

19.09.2023 Rusko

V rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít bola zverejnená nová výzva na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné, umelecké a prednáškové pobyty v letnom semestri akademického roka 2023/2024.

Na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Pekingu sa 12. septembra 2023 uskutočnila štátna recepcia za účasti významných čínskych hostí z oblasti hospodárstva a kultúry, zahraničných diplomatov a ďalších hostí. Podujatie bolo venované trom významným míľnikom v histórii Slovenskej republiky: pripomenutiu si 30. výročia vzniku Slovenskej republiky, 79. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania a prijatiu Ústavy SR.

Veľvyslanectvo SR v Pekingu upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

Veľvyslanectvo SR v Pekingu informuje o výstavách a veľtrhoch, ktoré sa uskutočnia v Číne v roku 2023.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková v Pekingu 22. mája 2023 rokovala s námestníkom ministra zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Deng Liom o vzájomných vzťahoch s dôrazom na ekonomickú spoluprácu a o viacerých globálnych otázkach a témach, vrátane ruskej vojny proti Ukrajine či spolupráce s Taiwanom.

Veľvyslanectvo SR v Číne v spolupráci s expertmi EU SME Centra pripravil webinár adresne pre slovenské mliekarenské firmy.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu informuje o konaní Konferencie o výskume v poľnohospodárstve medzi EU a Čínou, ktorá sa uskutoční v hybridnej forme v utorok 28. februára 2023 od 8:30 - 12:00 stredoeurópskeho času (15:30 - 19:00 CST).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu informuje občanov Slovenskej republiky, že Čínska ľudová republika zruší od 8. januára 2023 povinnosť výkonu centralizovanej karantény vrátane požiadavky na zelený zdravotný kód (HDC – Health Declaration Code) pre vstup do krajiny.

Dňa 1. decembra 2022 bola na výročnom zasadnutí výrobcov solárnych panelov v Číne (29. novembra - 2. decembra 2022) predstavená Slovenská republika ako atraktívna destinácia pre zahraničné investície.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 22. novembra 2022 v Prezidentskom paláci odovzdala poverovacie listiny vedúcim diplomatických misií SR v zahraničí.

Dňa 21. 10. 2022 veľvyslanec Slovenskej republiky v Číne Dušan Bella na spoločenskom podujatí s názvom „Chuť Slovenska“ - Čínsko-slovenský kultúrny večer predstavil zástupcom čínskych firiem, veľvyslancom, diplomatom a kultúrnej obci Slovenskú republiku nielen ako krajinu bohatú na kultúrne a prírodné dedičstvo, ale aj ako gastronomický raj s množstvom kvalitných vín, jedla a zároveň so silným inovačným a investičným potenciálom.

1 / 13