1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Bratislava 16. máj 2024 – Hrozný a neospravedlniteľný atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ale aj na slovenskú demokraciu, ktorý sa odohral po včerajšom výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej, spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a zároveň významných medzinárodných organizácií.

Bratislava 15. máj 2024 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár informuje, že dnes bol na predsedu vlády SR Roberta Fica spáchaný atentát krátko po skončení výjazdovej vlády v Handlovej.

13.05.2024

„Chceš študovať v zahraničí? Príď na Slovensko – do bezpečnej krajiny s veľkým potenciálom pre kariéru!“ Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR spustilo prihlasovanie do štipendijnej schémy pre najtalentovanejších uchádzačov o vysokoškolské vzdelávanie zo zahraničia. 

Pred 105 rokmi v Ivanke pri Dunaji zahynul pri leteckom nešťastí diplomat, vedec, štátnik, vojak a politik Milan Rastislav Štefánik. Človek, ktorého život bol sústredený na boj za slobodu a ktorého pevná viera v budúcnosť neopúšťala ani v časoch neistoty.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovalo 2. mája 2024 pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie medzinárodnú konferenciu zameranú na prínosy, výzvy a budúcnosť EÚ a SR, ako jej aktívneho člena. Slovenskí aj zahraniční politickí predstavitelia, experti z oblasti európskych politík, ekonomiky, investícií a zástupcovia obchodných komôr sa v troch diskusných paneloch venovali významu a príležitostiam zoskupenia 27 európskych štátov.

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

V Ľubľane sa dnes (26. marca 2024) uskutočnilo stretnutie ministrov zahraničných vecí štátov neformálnej skupiny Central 5 (C5). Pozvanie slovinskej šéfky diplomacie Tanji Fajonovej prijal aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach spolu s partnermi z Česka (minister Jan Lipavský), Maďarska (minister Péter Szijjártó), Rakúska (minister Alexander Schallenberg) a Slovinska (ministerka Tanja Fajon).

Spoločnosť Luka Koper plc, ktorá prevádzkuje prístav Koper, hľadá potenciálnych záujemcov, ktorí by mali záujem zúčastniť sa verejného obstarávania.

Počas oficiálnej návštevy slovinskej prezidentky Nataše Pircovej Musarovej na Slovensku absolvoval 20. decembra 2023 v Bratislave štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok pracovné rokovanie so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovinskej republiky Markom Štučinom.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 6. decembra 2023 v Bratislave veľvyslancov Slovinskej republiky a Gréckej republiky, Stanislava Raščana a Athanasia Ioannou. Obaja veľvyslanci pozitívne vnímajú bezprostrednú pomoc Slovenska pri odstraňovaní následkov prírodných katastrof, ako sú záplavy a požiare.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa 29. augusta 2023 zúčastnil na Bledskom strategickom fóre v Slovinsku pri jazere Bled.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík navštívil 21. júla 2023 Ľubľanu, kde sa stretol so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Slovinskej republiky Markom Štucinom.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

Slovenská republika pred 19 rokmi, 1. mája 2004, oficiálne vstúpila do Európskej únie (EÚ). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer považuje vstup Slovenska do EÚ za jeden z najvýznamnejších míľnikov v histórii samostatnosti republiky, ako aj za dôležitý impulz k posilneniu demokracie a zlepšeniu životných podmienok občanov SR.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Upozorňujeme, že v Slovinsku funguje od 1. februára 2022 systém elektronických diaľničných známok pre osobné motorové vozidlá (trieda 1, 2A, 2B). Týmto dňom sa skončila platnosť všetkých diaľničných známok vo forme nálepky pre osobné motorové vozidlá. Pre motorové vozidlá s max. nosnosťou nad 3,5 tony (ťažké vozidlá) naďalej platí elektronický mýtny systém DarsGo.

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková prijala v utorok, 4. októbra 2022, veľvyslanca Slovinskej republiky Stanislava Raščana, ktorý po odovzdaní poverovacích listín do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej začína svoju diplomatickú misiu na Slovensku.

Dovoľujeme si upozorniť slovenských motoristov na nekalé praktiky viacerých odťahových služieb v Slovinsku. V ostatnom období zaznamenávame zvýšený počet sťažností na nekorektné správanie a neprimerané ceny zo strany niektorých odťahových služieb.

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková prijala dnes, 20. júla 2022, veľvyslanca Slovinskej republiky Gregora Kozovinca pri príležitosti blížiaceho sa ukončenia jeho diplomatickej misie v SR

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

„Teší ma, že štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovinskej republiky Gašper Dovžan, ktorý pricestoval na návštevu Slovenska, prijal moje pozvanie na besedu s bilingválnymi gymnazistami. Spoločne sme diskutovali o príležitostiach pre mladých ľudí, ktoré im ponúka naše členstvo v Európskej únii (EÚ), no študentov zaujímali aj postoje oboch krajín k plynovodu Nord Stream 2 či situácii na rusko-ukrajinských hraniciach v kontexte aktuálneho napätia vo východnej Európe...

Dňa 4. novembra 2021 bola v ľubľanskej Galérii Equrna v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Ľubľane otvorená medzinárodná výstava komparatistickej tvorby dvoch autorov - slovenského maliara Petra Cvika z Bratislavy a slovinskej maliarky Suzany Brborović, ktorá žije v Lipsku.

Slovinsko od 1. júla 2021 preberá predsedníctvo v Rade Európskej únie. Slovinsko je našim blízkym partnerom, s ktorým sme vstúpili spoločne do Únie a zdieľame mnohé priority.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky I. Brocková dnes (4. mája 2021) absolvovala rokovanie (formou videokonferencie) so svojim slovinským partnerom Stanislavom Raščanom.

Od 15. januára 2021 vstúpil do platnosti zákaz predbiehania pre vozidlá nákladnej dopravy s celkovou hmotnosťou nad 7,5 tony na diaľnici A1 v trase Šentilj – Koper.

1 / 7