1. Domov
 2. Cestovanie
 3. Podmienky vstupu

Podmienky vstupu

Holandsko

Publikované 11.05.2022

Holandsko vyžaduje pre vstup do krajiny:

 • od štátnych príslušníkov EÚ platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine;
 • od štátnych príslušníkov mimo EÚ cestovný pas s dĺžkou platnosti 3 mesiace po ukončení pobytu v krajine a musí byť vydaný v priebehu posledných desiatich rokov. Veľvyslanectvo SR v Haagu odporúča občanom SR cestovať do Holandska vždy s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Štátni príslušníci EÚ nie sú povinní mať spiatočnú letenku alebo dostatočné finančné prostriedky.

Turistika, krátkodobý pobyt
Vstup na územie Holandska je možný len po preukázaní sa platným cestovným dokladom (cestovný pas, občiansky preukaz). Občan SR sa môže na území Holandska zdržiavať do posledného dňa platnosti cestovného dokladu. Pri turistickom pobyte, kde celková doba pobytu nepresiahne 4 mesiace, nie je povinnosť prihlásiť sa k pobytu. Rodinní príslušníci občanov SR, ktorí nemajú štátnu príslušnosť niektorého členského štátu EÚ, resp. nemajú povolenie k pobytu v členskom štáte Schengenského priestoru, naďalej podliehajú vízovej povinnosti. Na dobu pobytu je potrebné mať uzavreté zdravotné poistenie, ktorej účel pre bežné lekárske ošetrenie spĺňa i Európska zdravotná karta. Finančná zábezpeka, t.j. finančný limit na osobu sa od občanov SR pri vstupe do Holandska nevyžaduje. 
 
Občanom SR sa odporúča pred cestou do Holandska uzavrieť komerčné úrazové alebo cestovné poistenie, ktoré pokrýva prípadné náklady na transport osoby späť do SR (v prípade zranenia, úmrtia).
 
Podmienky cestovania pre občanov SR do autonómnych súčastí Holandska – ostrovy Aruba, Curaçao a Sint Maarten a do karibskej časti Holandska – ostrovy Bonaire, Sint Eustatius a Saba
 
Pri cestovaní a pobyte v autonómnych oblastiach Holandska do 90 dní je nevyhnutné mať:
 

 • platný cestovný pas počas celej doby pobytu (veľvyslanectvo odporúča mať platnosť cestovného pasu dlhšiu ako iba po dobu pobytu v autonómnych oblastiach z dôvodu eliminácie prípadných problémov v súvislosti s možnými, niekedy aj nevyhnutnými presunmi na iné ostrovy a územia v Karibiku, v ktorých platia iné pravidlá a tiež aj eliminácie prípadných problémov pri nástupe na palubu lietadla na letisku Schiphol);
 • spiatočnú letenku/doklad o spiatočnej ceste;
 • víza nie sú potrebné.

Pri cestovaní a pobyte v karibskej časti Holandska do 90 dní je nevyhnutné mať:
 

 • je potrebné si vybaviť rezidentné povolenie prostredníctvom príslušných miestnych úradov (v prípade pracovného povolenia – o povolenie na pobyt musí požiadať zamestnávateľ za zamestnanca a pod.).

 
Doplňujúce informácie pre vstup na uvedené územia:

 • príslušné úrady môžu žiadať o preukázanie dôvodu a dĺžky pobytu, prípadne tranzitu – prostredníctvom hotelovej rezervácie alebo pozvania od rodiny, priateľov;
 • je potrebné mať dostatočnú hotovosť v miestnej mene;
 • a mať platné zdravotné a cestovné poistenie s pokrytím minimálne 15 000 USD na zdravotné výdavky, hospitalizáciu, ale prevezenie pozostatkov späť domov v prípade úmrtia.
   

Aruba

Publikované 05.05.2022

Curacao

Aktualizované 01.07.2022
Publikované 05.05.2022

Svätý Martin

Aktualizované 29.02.2024
Publikované 17.05.2022

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať na územie Svätého Martina s platným cestovným pasom Slovenskej republiky alebo občianskym preukazom Slovenskej republiky, avšak toto územie netvorí súčasť EÚ.

Je preto potrebné rátať s tým, že vstupné formality môžu byť odlišné, aj keď na vstup na toto územie nie je potrebné vízum.

V niektorých prípadoch hraničná polícia vyžaduje výlučne cestovný pas, vyplnenie vstupnej imigračnej karty, predloženie spiatočnej letenky alebo preukázanie dostatočných finančných prostriedkov na pobyt.

Odporúčame preto slovenským občanom overiť si pred cestou podmienky na Veľvyslanectve Francúzskej republiky v Bratislave.

 

Informácie o podmienkach vstupu