1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli pripomína, že na území Belgicka platí naďalej zvýšený stupeň pohotovosti 3 (z celkovo 4 stupňov) zavedený 18. októbra 2023 po aktoch teroristickej povahy v krajine.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Holandskom kráľovstve Juraj Podhorský 24. januára 2024 odovzdal poverovacie listiny holandskému monarchovi, kráľovi Willemovi–Alexandrovi.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 veľvyslankyňu Holandska na Slovensku Gabriellu Sancisi. Stretnutie potvrdilo obojstranný záujem o ďalšie posilňovanie spolupráce najmä v oblasti energetiky, využitia jadra, smart riešení a stavebníctva.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

Slovenská republika pred 19 rokmi, 1. mája 2004, oficiálne vstúpila do Európskej únie (EÚ). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer považuje vstup Slovenska do EÚ za jeden z najvýznamnejších míľnikov v histórii samostatnosti republiky, ako aj za dôležitý impulz k posilneniu demokracie a zlepšeniu životných podmienok občanov SR.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer rokoval v utorok 7. marca 2023 v Bratislave s holandským rezortným partnerom, ministrom zahraničných vecí Holandského kráľovstva Wopkem Hoekstrom, ktorý sprevádza holandský kráľovský pár počas jeho štátnej návštevy Slovenska.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v utorok, 4. októbra 2022, stretla s holandskou veľvyslankyňou pre práva žien a rodovú rovnosť Pascalle Grotenhuis. Hovorili o krokoch na podporu rodovej rovnosti a zvyšovania zastúpenia žien v manažérskych pozíciách a v diplomacii.

„Mnoho nezávislých a angažovaných novinárov po celom svete neustále odkrýva bezprávie a korupciu vo svojich krajinách a prispieva tak k budovaniu lepšej budúcnosti. Mnohí z nich to robia aj napriek každodennému obmedzovaniu a zastrašovaniu,“ vyhlásila štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková počas stretnutia s predstaviteľmi predsedníckych krajín Koalície pre slobodu médií, ktoré sa konalo pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, 3. mája 2022.

Slovenská republika s ďalšími 38 štátmi predložila situáciu na Ukrajine na vyšetrovanie prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu v Haagu. Tento krok umožní okamžité začatie vyšetrovania najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva, najmä vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, páchaných počas konfliktu na území Ukrajiny.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková včera (6. decembra 2021) vystúpila na 20. zasadnutí Zhromaždenia štátov, zmluvných strán Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu...

„Slovenská republika nezabúda na to, že vláda práva je základným stavebným kameňom Európskej únie (EÚ) a predpokladom spolupráce členských štátov...

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (13. októbra 2021) prijal na nástupnej návšteve novú veľvyslankyňu Holandského kráľovstva v SR Gabriellu Sancisi. Partneri v rámci spoločnej diskusie ocenili úroveň slovensko-holandských vzťahov, ktoré sa vyznačujú dynamikou nielen v politickej, ale najmä v ekonomickej a kultúrnej oblasti, či v rovine medziľudských kontaktov.

Slovenské národné divadlo a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Vás 25. septembra 2021 o 19:00 hod. pozývajú osláviť 70. narodeniny Petra Dvorského.

To, ako úspešne Holandsko bojuje proti dezinformáciám a lžiam na internete či v tlačených médiách v súvislosti s pandémiou koronavírusu, je inšpiráciou aj pre Slovensko...

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa dnes, 30. septembra 2020, stretla s veľvyslancom Holandského kráľovstva v Slovenskej republike Hendrikom-Cornelisom van der Kwastom.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala dnes (5. júna 2020) predsedu Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimíra Skalského. Spoločne diskutovali o otázkach ďalšieho budovania a rozvoja vzťahov Slovenskej republiky so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

06.02.2020

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa 5. - 6. februára 2020 uskutočnilo zasadnutie expertov Austrálskej skupiny (AG). Skupina prestavuje multilaterálny režim kontroly exportu látok a technológií dvojakého použitia, ktorý združuje 43 členov s cieľom zabrániť zneužitiu týchto látok na výrobu chemických a biologických zbraní hromadného ničenia. Cieľom stretnutia, na ktorom sa zúčastnila viac než stovka expertov z členských štátov Austrálskej skupiny, bola výmena informácií a najnovších poznatkov z oblasti chemických a biologických látok a technológií dvojakého použitia, vrátane kontroly ich vývozu do štátov, ktoré nie sú členmi Austrálskej skupiny.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (15. marca 2019) svojho holandského partnera Stefa Bloka. „Som rád, že môžem svojho partnera a priateľa privítať aj na našej pôde. Pravidelne sa stretávame v Bruseli, no takéto rokovania na domácej pôde sú vždy prínosné,“ uviedol na úvod minister M. Lajčák. Slovensko naposledy navštívil ešte predchodca ministra Bloka Bert Koenders počas historického predsedníctva SR v Rade EÚ, kde sme tvorili Trio práve s Holandskom a Maltou ešte v júni 2016. „Slovensko a Holandsko minulý rok oslavovali 25-te výročie diplomatických stykov, dnes sme rovnocennými partnermi v EÚ a NATO, zdieľame rovnaké demokratické hodnoty, spoločne sme nie tak dávno predsedali Rade EÚ, s Holandskom máme veľa spoločného,“ podčiarkol minister.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky berie na vedomie záverečnú správu Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zverejnenú 1. marca 2019 z prešetrovania incidentu použitia chemických zbraní v sýrskom meste Dúma, ku ktorému došlo 7. apríla 2018. Závery správy vypracovanej v súlade so stanovenými postupmi, metódami a mandátom OPCW potvrdzujú opodstatnené dôvody, že v Dúme došlo k použitiu toxickej chemickej látky ako zbrane, a to konkrétne chlóru. Zvolené postupy a metódy prešetrovania OPCW hodnotíme ako vysokokvalifikované, objektívne, nestranné a nezávislé a ich výsledky plne uznávame a rešpektujeme.

05.02.2019 Holandsko

Európske služby zamestnanosti na Slovensku - EURES Slovakia organizujú v Holandsku podujatie s názvom Úspešný návrat na Slovensko.

​Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu spolu so Sekciou cestovného ruchu Ministerstva dopravy a výstavby SR i tento rok predstavuje krásy Slovenska na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu v Holandsku.

Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Haagu usporiadali 30. októbra slávnostný koncert pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.

1 / 4