Slovensko v UNESCO

Obsah
    Aktualizované 20.12.2023
    Publikované 18.05.2022

    Čo je UNESCO

    Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization) je špecializovaná medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži, ktorej cieľom je rozvíjať spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, kultúry, ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva a rozvoja informačno-komunikačných technológii.

    Prostredníctvom svojich programov odpovedá na výzvy 21. storočia v rámci implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, vrátane oblastí skvalitňovania vzdelávania, podpory vedy a inovácií, dopadov zmeny klímy, etiky umelej inteligencie, slobody prejavu a tlače, či boja proti dezinformáciám. Jej hlavnými prierezovými prioritami sú región Afriky, rodová rovnosť a mládež.

    Organizácia bola založená v roku 1945 na medzinárodnej konferencii v Londýne ako reakcia medzinárodného spoločenstva na druhú svetovú vojnu, s cieľom budovania mieru v mysliach ľudí, nielen prostredníctvom ekonomických a politických dohôd. Československo bolo jedným zo zakladateľských štátov UNESCO.

    Slovenská republika sa stala riadnym členom UNESCO 9. februára 1993 ako nástupnícky štát ČSFR. Počas svojho pôsobenia sa úspešne etablovala v mnohých expertných oblastiach činnosti organizácie ako napr. manažment vodného hospodárstva, ochrana biodiverzity, ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva, bioetika, etika umelej inteligencie a i.

    UNESCO má aktuálne 194 členských štátov, 12 pridružených členov (neautonómne teritória podľa definície OSN) a 1 pozorovateľa (Vatikán). Na rozdiel od OSN sú členmi Cookove ostrovy a Niue, zatiaľ čo Lichtenštajnsko nie je členom. Od roku 2018 nie je členom UNESCO Izrael, ktorý spoločne s USA z organizácie vystúpil v reakcii na prijatie za členov Palestíny a Južného Sudánu v roku 2011. USA opätovne vstúpili do UNESCO v júli 2023.

    Všetky krajiny majú rovnaké hlasovacie právo, neexistuje právo veta. Oficiálnymi jazykmi UNESCO sú angličtina, francúzština, španielčina, ruština, arabčina a čínština.

    Riadiacimi orgánmi UNESCO sú Generálna konferencia, Výkonná rada a Sekretariát.

    UNESCO je jediná organizácia v systéme OSN, ktorá funguje na duálnom princípe: pri organizácii pôsobia Stále delegácie pri UNESCO a na národnej úrovni fungujú Národné komisie pre UNESCO, zodpovedné za implementáciu programov UNESCO v domácom prostredí

     

    Rozhodovacie orgány UNESCO 

    Generálna konferencia UNESCO 

    – najvyšší rozhodovací politický orgán, ktorý zasadá raz za dva roky na jeseň a určuje priority organizácie na nasledujúce obdobie, schvaľuje rozpočet, prijíma nových členov a rozhoduje o zložení Výkonnej rady. Volí taktiež generálneho riaditeľa UNESCO. Ostatné 42. zasadnutie sa uskutočnilo v dňoch 7.– 22. novembra 2023

    Výkonná rada UNESCO

    – zložená z 58 členov volených počas zasadnutia Generálnej konferencie na obdobie 4 rokov, stretáva sa dvakrát ročne (na jar a na jeseň) a dohliada nad implementáciou programu a prijatých rozhodnutí. Riadi činnosť organizácie medzi zasadnutiami Generálnej konferencie.

    Počas 42. zasadnutia Generálnej konferencie UNESCO bola Slovenská republika v rámci príslušnej regionálnej skupiny zvolená za člena Výkonnej rady UNESCO na obdobie rokov 2023 – 2027. Štvorročného mandátu sa oficiálne ujala 24. novembra 2023 presne po desiatich rokoch. Ide v poradí už o jej štvrtý mandát (v období rokov 1995 – 1999; 2001 – 2005; 2009 – 2013 a 2023 – 2027).

    Sekretariát UNESCO

    – výkonný orgán, ktorý implementuje rozhodnutia Generálnej konferencie a Výkonnej rady UNESCO. Úzko spolupracuje so sieťou Národných komisií pre UNESCO a Stálych delegácií členských krajín pri UNESCO. Na jeho čele stojí generálna riaditeľka/generálny riaditeľ. V súčasnosti tento post zastáva Audrey Azoulay z Francúzska, opätovne zvolená na 4-ročný mandát počas Generálnej konferencie v roku 2021.

    Sekretariát UNESCO je členený do piatich programových sektorov:

    1. vzdelávanie,
    2. prírodné vedy,
    3. spoločenské vedy,
    4. kultúra a
    5. informácie a komunikácie.  

    Súčasťou sektora Kultúry je aj Centrum svetového dedičstva. 

    UNESCO je taktiež depozitárom množstva medzinárodných dohôd, konvencii, odporúčaní a právnych dokumentov. Najznámejšími sú

    • Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva,
    • Dohovor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva,
    • Dohovor UNESCO o kultúrnej diverzite alebo
    • Medzinárodný dohovor proti dopingu v športe.

    UNESCO ďalej zastrešuje činnosť špecializovaných programov a medzivládnych výborov v oblasti hydrológie, geológie, ochrany životného prostredia a biosférických rezervácii, bioetiky, informačných technológii, spoločenských transformácii a množstva iných. Slovensko je vo viacerých výboroch aktívne zastúpené. 

    Aktuálne je Slovensko členom 3 riadiacich orgánov nosných programov UNESCO:

    • Medzinárodnej riadiacej rady programu Človek a biosféra (MAB),
    • Medzivládneho výboru pre bioetiku (IBC),
    • Medzivládnej rady programu Informácie pre všetkých (IFAP).

    Od júla 2022 je Slovensko historicky prvýkrát členom Medzivládneho výboru pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva na obdobie rokov 2022 – 2026.

    Medzi slovenské dezignácie UNESCO radíme:


    Stála delegácia Slovenskej republiky pri UNESCO

    Stála delegácia zastupuje a reprezentuje Slovenskú republiku vo vzťahu k UNESCO a k ostatným členským štátom, pôsobí ako styčný bod pre slovenské záujmy v UNESCO a zabezpečuje výmenu informácií medzi krajinou a organizáciou.

    Stála delegátka SR: Anna Plassat Muríňová, veľvyslankyňa 

    Permanent Delegation of the Slovak Republic to UNESCO
    1, rue Miollis,
    75015 Paris, France


    Slovenská komisia pre UNESCO

    Slovenská komisia pre UNESCO je odborným poradným orgánom Vlády Slovenskej republiky v záležitostiach týkajúcich sa UNESCO a vzťahov Slovenskej republiky k tejto medzinárodnej organizácii.

    Aktuálne združuje 21 odborníkov z jednotlivých oblastí pôsobnosti UNESCO zastupujúcich vybrané rezorty, univerzity, špecializované inštitúcie a občiansku spoločnosť.

    Za materiálne a administratívno-organizačné zabezpečenie činnosti komisie zodpovedá Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, v rámci ktorého pôsobí Sekretariát komisie. Tento je výkonným profesionálnym orgánom komisie, ktorý administratívne a organizačne zabezpečuje činnosť komisie. 

    Predseda Slovenskej komisie pre UNESCO: Juraj Blanár, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí 

    Generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO: Denisa Koterec Frelichová