Aktuality

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa v pondelok 22. mája 2023 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci.

V dňoch 16. a 17. mája 2023 sa v Reykjavíku uskutočnil 4. samit Rady Európy s cieľom stanovenia strategických priorít Rady Európy v rámci novej geopolitickej mapy Európy, zastavenia úpadku demokracie a príspevku k vyvodeniu zodpovednosti voči Rusku za agresiu proti Ukrajine. Na samite sa zúčastnilo 19 prezidentov (vrátane prezidentky Z. Čaputovej), 20 predsedov vlád a 13 ministrov zahraničných vecí čo svedčí nielen o význame, ktorý 4. samitu členské štáty prikladajú, ale aj o vážnosti výziev, ktorým Rada Európy a multilateralizmus v súčasnosti čelí.

Slovenská republika 18. mája 2023 dokončila proces ratifikácie a stala sa tak plnohodnotným členom medzinárodnej Nadácie Európska únia – Latinská Amerika a Karibik (EÚ – LAK). Slovenskú republiku bude v riadiacich orgánoch tejto nadácie zastupovať Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa 4. mája 2023 v Bruseli zúčastnila na zasadnutí rozvojového segmentu Rady EÚ pre zahraničné veci. Jednou z hlavných tém rokovania rozvojových ministeriek a ministrov členských štátov Únie, za účasti generálnej tajomníčky Konferencie OSN pre obchod a rozvoj Rebeci Grynspanovej, boli globálne dopady ruskej agresie proti Ukrajine.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková rokovala 3. mája v Bratislave so štátnym tajomníkom moldavského rezortu diplomacie Vladimirom Cucom. Hovorili o rozvoji vzťahov s dôrazom na ich ekonomický a energetický aspekt, dopadoch ruskej agresie proti Ukrajine na regionálnu bezpečnosť i o rozvojovej pomoci.

Slovenská republika pred 19 rokmi, 1. mája 2004, oficiálne vstúpila do Európskej únie (EÚ). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer považuje vstup Slovenska do EÚ za jeden z najvýznamnejších míľnikov v histórii samostatnosti republiky, ako aj za dôležitý impulz k posilneniu demokracie a zlepšeniu životných podmienok občanov SR.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok 24. apríla 2023 v Luxemburgu zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci.

Šéf európskej diplomacie J. Borrell vymenoval Slovenku Katarínu Mathernovú do funkcie vedúcej delegácie Európskej únie na Ukrajine. Na poste v Kyjeve nahradí estónskeho diplomata Mattiho Maasikasa.

Srdečne Vás pozývame na podujatie s názvom Kariéra v inštitúciách EÚ. Študentskí ambasádori pre kariéru v EÚ organizujú v utorok 18. apríla 2023 o 16.00 hod online diskusiu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer predstavil vo štvrtok 30. marca 2023 v Zahraničnom výbore Národnej rady SR v Bratislave dokument „Zahraničná a európska politika Slovenskej republiky na rok 2023“.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík podpísal 28. marca 2023 spolu s generálnou riaditeľkou pre ľudské zdroje a bezpečnosť Európskej komisie Gertrud Ingestad Akčný plán o geografickej rovnováhe pre Slovensko.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík  sa v utorok 21. marca 2023 zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík viedol 15. marca 2023 rokovanie Strategickej komisie SR pre európske záležitosti. Témami stretnutia rezortných partneriek a partnerov boli hlasovanie kvalifikovanou väčšinou hlasov (QMV) v Rade EÚ, personálna politika, digitálna politika, či konkurencieschopnosť hospodárstva a Priemyselný plán európskej zelenej dohody.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v dňoch 8. a 9. marca 2023 zúčastnila na neformálnom zasadnutí rozvojového segmentu Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci v Štokholme. Zasadnutie zorganizovala Európska služba pre vonkajšiu činnosť spolu s predsedníctvom Švédska v Rade EÚ.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta politickú dohodu o implementácii tzv. severoírskeho protokolu dosiahnutú v pondelok, 27. februára 2023, vo Windsore medzi predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a britským premiérom Rishi Sunakom.

1 / 18