Aktuality

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok zastupoval Slovensko na rokovaní lídrov európskych diplomacií aj dnes (20. februára 2024). V Bruseli sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 19. februára 2024 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministeriek a ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ bola situácia na Blízkom východe, vývoj na Ukrajine a v africkom regióne Sahel.

Štátny tajomník zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa v pondelok 19. februára 2024 zúčastní v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a šerpa predsedu vlády SR Marek Eštok viedol 5. februára 2024 v Bratislave rokovanie Strategickej Komisie pre európske záležitosti. Na zasadnutí sa zúčastnili štátne tajomníčky a štátni tajomníci všetkých slovenských rezortov. Marek Eštok ich informoval o aktuálnych európskych témach, ktoré si vyžadujú spoluprácu medzi ministerstvami.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 2. februára 2024 zúčastnil na v poradí treťom Indo-tichomorskom fóre Európskej únie v Bruseli.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 29. januára 2024 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 22. januára 2024 zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacií členských krajín EÚ boli situácia na Blízkom východe a pomoc Ukrajine.

Členské štáty Európskej únie 30. decembra 2023 jednomyseľne schválili dohodu o čiastočnom začlenení Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár privítal rozhodnutie, ktoré od marca 2024 zaradí obe krajiny do európskej zóny voľného pohybu v rámci leteckých a námorných ciest. Rokovania o otvorení pozemných hraníc budú na európskej úrovni pokračovať počas budúceho roka.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 22. decembra 2023 veľvyslanca Francúzskej republiky Pascala Le Deunffa.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 12. decembra 2023 v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Európskej únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 11. decembra 2023 zúčastnil v Bruseli na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania šéfov diplomacie členských krajín EÚ bola situácia na Blízkom východe a v Saheli a pokračujúca diskusia o Ukrajine. Zasadnutie ministrov sa uskutočnilo pred samitom lídrov EÚ, ktorý má politicky odobriť viacero rozhodnutí.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok rokoval 27. novembra 2023 v Paríži so štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci Laurence Booneovou.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 21. novembra 2023 v Bratislave sériu bilaterálnych rokovaní s veľvyslankyňami a veľvyslancami. Postupne rokoval s veľvyslankyňou Španielskeho kráľovstva Loreou Arribalzaga Ceballosovou, veľvyslankyňou Estónska Merle Pajulovou a americkým veľvyslancom Gautamom Ranom.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 15. novembra 2023 zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ v Bruseli. Hlavnou témou rokovania bola príprava decembrového zasadnutia Európskej rady, v agende ktorého je revízia Viacročného finančného rámca 2021–2027, vojenský konflikt na Ukrajine, situácia na Blízkom východe či rozširovanie Únie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa 13. novembra 2023 po prvýkrát od nástupu do funkcie zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

1 / 21