Aktuality

Na Slovensku si 9. septembra pripomíname Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. V tento deň v roku 1941 vojnový Slovenský štát ratifikoval Židovský kódex - sériu zákonov a nariadení, ktoré zbavili slovenských Židov občianskych i hospodárskych práv a postavili ich na hranu zákona a okraj spoločnosti.

Slovensko si dnes pripomína druhé výročie zmarených prezidentských volieb v Bielorusku. Tie na základe početných dôkazov o neprávostiach vyvolali masívne občianske nepokoje a vlnu násilia zo strany Lukašenkovho režimu.

Slovenská republika si už od roku 2015 každoročne pripomína 2. august ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo až okolo pol milióna európskych Rómov a Sintiov. 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok dnes (18. mája 2022) v Bratislave udelil Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sirovi Frankovi Lowymu, úspešnému austrálskemu podnikateľovi a známemu filantropovi slovenského pôvodu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok dnes (9. mája 2022) rokoval so zástupcami občianskej spoločnosti o rozšírení vzájomnej spolupráce v oblasti ľudských práv. „Ak chce byť Slovensko dôveryhodným hráčom v šírení princípov demokracie a ľudských práv vo svojom susedstve a vo svete, musí tieto princípy dôsledne napĺňať doma,“ uviedol minister Korčok.

Dnes si pripomíname Svetový deň slobody tlače, ale predovšetkým vyjadrujeme podporu tým novinárom, ktorým je pri ich práci obmedzené právo slobodne sa vyjadrovať. „Uvedomujem si, že sloboda médií je zárukou aj našej slobody a nevyhnutnou súčasťou každej demokratickej spoločnosti...

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková prijala dnes (27. apríla 2022) delegáciu židovskej organizácie American Jewish Committee, ktorá navštívila Slovensko pri príležitosti 5. výročia otvorenia pobočky American Jewish Committee pre strednú Európu vo Varšave.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 7. apríla 2022 v New Yorku väčšinou hlasov prijalo rezolúciu, ktorou pozastavilo práva Ruskej federácie vyplývajúce z jej členstva v Rade OSN pre ľudské práva.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková prijala 21. marca 2022 Dunju Mijatović, komisárku Rady Európy pre ľudské práva, ktorá navštevuje Slovensko s cieľom oboznámiť sa so situáciou ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.